Yaratıcı Düşünme

Etkili düşünme bir sanattır ve bir sanatın, tıpkı resim ve müzikte olduğu gibi, devamlı alıştırma yaparak ve icra ederek canlı tutulması gerekir. George Bernard Shaw şöyle demişti: "Pek az insan yılda iki veya üç defadan fazla düşünür. Ben, haftada bir iki defa düşündüğüm için uluslararası bir ün yaptım." Buna katılmaktan başka yapacak bir şey yok. Gerçi ben kendisini kişisel olarak tanımak mutluluğuna erişmediğim için, Shaw'un haftada bir iki kez düşünüp düşünmediğini bilemiyorum, ama hakkıyla ve etkili bir şekilde düşünme işini pek az kişinin gerçekleştirdiğini de kabul etmek gerek.
Düşüncelerimiz çoğu zaman belirsiz ve aldatıcıdır. Bu ise, hiç düşünmemek kadar kötü olmasa bile, iyi de sayılmaz. Ancak, yanlış düşünmenin kaynağını ve nedenlerini bilmek, bu kaynaklardan sakınmanızda kesinlikle yardımcı olur. Bunlardan benim önemli gördüklerimi, bu ve sonraki bölümde bulacaksınız.
Yanlış düşünmenin nedenlerinden biri, içinde yaşadığımız telaşlı çağdır. Pek çok insan, günlerinin yaklaşık üçte birini, düşünmeye hiç gerek göstermeyen -ya da daha ziyade kendilerinin öyle düşündüğü- o sıkıcı işlerinde ayak sürüyerek geçirirler. Uyanık oldukları saatlerin bir bölümü de herhalde televizyon karşısında geçer ve bunu yaparken de düşünmeye veya bir fikir oluşturmaya genelde ihtiyaç duymazlar. Ya da boş zamanlarını sinemaya gidip korku filmleri izleyerek geçirdikten sonra, kalan vakti, erkek iseler gazetenin spor sayfalarını; kadınsalar, moda veya kadın modası reklamlarını ve bir de çizgi romanları okuyarak bitirirler ve sonra, yatma saati gelir.
Peki, bu konuda ne yapabiliriz? Hayır, gazete, televizyon ve sinemaları yasadışı ilan edelim demiyorum. Onlar olmaksızın yapabileceğimizi de pek sanmam. Benim vurgulamak istediğim, düşünmek için zaman ayırmanın önemli olduğudur. Evet, düşünmek için zaman ayırın. Etkili düşünme yeteneğinin, hiç değilse gazete okumak için ayrılan ölçüde bir zamanı hak ettiği görüşünde değil misiniz?
Ben o görüşteyim. En azından, aşağıdaki habere konu olan kişiler açısından. Habere bakılırsa, St. Louis'deki. Amerikan gizli servisi bir süredir, iki dolarlık banknotların "fersude" olup olmadığı konusunda sorulara muhatap olmaktaydı. Habere göre, bazı vatandaşlarâ, yirmi beş adet iki dolarlık banknottan oluşan desteleri 95 dolara alma fırsatı sunulmuştu! Bu banknot paketlerinin üzerinde "fersude" işareti vardı... Vatandaşlara, kerrat cetvelini ezberlemeleri söylendi!
Unutmayın, beyninizi kullanırken, onu canlı tutmak için gerekenden daha fazla bir enerji harcıyor değilsiniz; bu yüzden, onu kullanmaktan korkmanız anlamsız. Bu hayatın zaman zaman bir
zekâ savaşı haline geldiği doğru; öyleyse, savaşa niye silahsız gitmeli ki? İşte bu yüzden, var olan en fantastik mekanizmayı kullanmayı öğrenin- beyninizi.
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:[email protected]

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :analitik düşünme - düşünme - düşünme eğitimi - düşünme nedir - etkili - materyal - problem çözme - teknikleri - yaratıcı - yaratıcı düşünme - yaratıcılık - yöntemi - çoklu zeka - öğrenme - öğretme -

Yorumlar