UFAK HESAPLAR

Sakın ufak hesaplar yapmayın! Bu sizi hiçbir yere götürmez. Unutmayın ki, başarı yolunda karşılaşacağınız insanlar tecrübe sahibi ve tabiri caiz ise insan sarrafı olmuş kişilerdir, karşılarındakini denemeyi çok iyi becerirler.
Özellikle zengin, varlık sahibi insanlar samimiyete çok önem verirler ve bu deneme işini büyük bir ustalıkla yaparlar. Ufak hesaplar yapmayın derken, bunu bir işmiş gibi düşünmeyin; bu sizin karakterinizin bir parçası ve yaşam prensiplerinizden biri olmalıdır. Benim etrafımda genelde mevki sahibi ve zengin dostlarım vardır. Bu anlamda çok ama çok insan tanırım; hatta patronumun babası, "Bu kadar insanı nasıl tanıyorsun, nasıl dost oluyorsun?" der durur bana. Aynı soruyu patronum da sordu.
Evet, dostlarımın çoğu insanların dost olmak istediği fakat olamadığı kişilerdir ve beni çok sayarlar, hatıranı hiç kırmazlar. Bu, dış ülkelerdeki dostlarım için de geçerlidir. Patronuma ve babasına şunu söyledim: "İnsanlar beni sever ve bana güvenir. Nedenine gelince... Siz de zengin insanlarsınız ve sizin de etrafınızda bir sürü menfaatperest tipler olmuştur, siz bunları anlamıyor musunuz? Tabii ki anlıyorsunuz. İşte benim etrafımdaki insanlar da benimle olan dostluklarında onlara insani duygularım ve samimiyetim dışında yaklaştığımı hiç görmediler ve göremezler de. Onların sahip oldukları gerek maddi, gerekse manevi imkanlardan faydalanmak gibi bir düşüncem hiç olmadı. İşte bu insanlar da beni bu sebeple sever ve sayarlar, benimle çok şeylerini paylaşırlar..."
Erkek arkadaşlarını ve ağabeylerim bir zaman sonra bana şöyle demeye başlarlar: "Ya Sevda, sen sanki bizim erkek arkadaşımızsın, seni kadın olarak görmüyoruz."
Bir kadın olarak en büyük başarılardan biridir erkeklerin dünyasında kendinizi kabul ettirmek. Aman çok matah bir şey mi demeyin, evet öyle... Erkeklerin arasında kadın gibi saygı görüp sizi aralarına katmalarını sağlamak önemli ve matah bir şeydir.
Tüm bunlar ufak hesaplar yapmamaktan geçer, ufak hesaplar yapan büyük şeyler kaybeder, unutmayın. Tüm yatırımınız ve büyük hesaplarınız sevgi, saygı ve samimiyet üzerine olmalıdır.
DERLEYEN...EDİTÖR
İletişim:[email protected]
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kücük hesap - kisisel gelisim -

Yorumlar