Sol Beyinli Olmayın

Ezbersiz eğitimin duayeni ve ‘21 .yüzyılın süper okulu’nun mucidi Amerikalı psikolog James Asher, Beyaz Nokta Vakfı'nın davetlisi olarak geldiği İstanbul'da ’Ezbersiz eğitim, tekrarsız öğrenme’ konusunda verdiği iki günlük konferansta eğitimde ve insanın gelişiminde çığır açacak formüller ve yöntemler sundu.

Aşağıda Asher'in insan beyninin sağ ve sol bölümlerinin fonksiyonları ile ilgili görüşlerini ve konu ile ilgili sorulara verdiği cevapları okuyacaksınız.

Beynin sağ ve sol kısımlarının fonksiyonlarının,insanın kişiliğine ve davranışlarına yön verdiğini belirten Asher, olumsuz olarak gösterilen insani özelliklerin; yani ‘kuşkuculuk, çekingenlik’, ‘yapamam’ duygusu ve korkunun engel olduğu insanların, beyninin sadece sol kısmını kullananlar olduğunu vurguluyor. Her şeyin mümkün olduğuna inanan, açıklık, güvenilirlik, yaratıcılık gibi özelliklerin kaynağı olan sağ beynin çok az kullanıldığına dikkat çeken Asher, ‘Aslında herkes bir dahidir. Tüm bilgi, gerekli her şey bizim içimizdedir. Yapmamız gereken şey içimizdeki dahi çocuğun dışarı çıkmasına izin vermektir. Bunun için de sol beynin bize sürekli telkin ettiği ‘yapamam’ duygusundan uzaklaşmalıyız’ diyor.

 

Sağ ve sol beyin arasındaki farklar nelerdir?

 

‘Sol beyin denenmiş ve doğru olanı yapmayı sürdürmemizi, üzülmektense emin olmayı tercih etmemizi ve her adımda bastığımız yere dikkat etmemizi yeğleyen bir kapı nöbetçisidir. Bizi aşina motifler içinde tutmaya çalışır, bilinmeyeni denemekten korkar. Sağ beyin ise tam tersine yaratıcı olan taraftır, yeni olasılıklara açıktır; ne denli gerçek dışı, aptalca ve garip olursa olsun.

Ele alınması zor ve çözülemez gibi görünen bir sorunla karşılaşıldığında sol beyin bize 'Bu yapılamaz ve Vazgeçsen daha iyi olur' derken, sağ beyin çılgınca da olsa 'yapabilirsin' dürtüsüyle bazı çözüm önerileri sunmaya çalışır. İnsanlar çoğunlukla sol beyinlerini kullanırlar. Bu durum insanları hep hayatı zorlaştıran açılardan görmeye iter. Yapılması gereken sağ ve sol beyin arasında bir denge, akılcı bir alışveriş sağlamaktır. Sağ beynimizi de kullanmayı öğrenmeliyiz.Öğrenmeyi kolaylaştırmak için sağ beynimize kulak vermeyi nasıl başaracağız?

‘Sol beyni nötralize etmek için öncelikle bütün olumsuz kelimeleri sözlüklerinizden silip atmalısınız. Örneğin; öğrencilere (bu herkes için geçerli) 'yanlış o, bu konuda hiçbir şey bilmiyorsun, sen bunu başaramazsın demek zorunda değilsiniz. Anlatırken tecrübeler yaratın. Yaşanmışlardan yola çıkın. Öğretmenler için özellikle tavsiyem, anlatırken müzikten yararlansınlar, dans etsinler, öğrencilerinin kulağına 'sen çok iyi bir öğrencisin gibi fısıldasınlar.’

Hayal gücü bilgi gücünden daha önemlidir.

 

DERLEYEN...EDİTÖR
İletişim:[email protected]

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :sol - beyinli - olmayin -

Yorumlar