KUM TAŞIMAK - KİŞİSEL GELİŞİM MAKALELERİ

Zamanı değerlendirmek ile ilgili şu örneği aklınızdan çıkarmamaya çalışın. 17 yaşında tığ gibi delikanlısınız. Bir ev yaptırıyorsunuz. Babanız dedi ki: ?Oğlum inşaatımızın önündeki bir kamyon kumu, üçüncü kata çıkaracaksın. Belim ağrıdığından dolayı sana yardım edemem. Usta haftaya gelecek bunu bir haftada çıkarman gerekiyor.? Siz de buna göre program yaparsınız, günde 2-3 saat çalışıp bir haftada kumu bitirirsiniz. Her gün onun yorgunluğunu yaşarsınız ve bir hafta sizin gündeminizden o kum düşmez. Derslere tam olarak çalışamazsınız.
 

Babanız şöyle dese: ?Oğlum bu kumu bir günde çekmen gerekiyor. Yarın akşama bitir ki ertesi gün ustalar geldiğinde kum hazır olsun.? Siz de ertesi sabah işe başlayıp, normal bir şekilde akşama kadar çekersiniz. Bir günde biraz yorularak meseleyi halledersiniz. Bir hafta kum işi sizi meşgul etmemiş olur. Bir gün dinlenir, dinlenirken de dersle ilgili CD izleyebilirsiniz. Diğer zamanlar rahat bir şekilde dersinize çalışırsınız.
Bir de babanız şöyle dese: ?Oğlum benim iş yerindeki Ali Amcan var ya onunla tam  iddiaya girdik. 'Senin oğlun sabaha o kumu çekemez' dedi. Ben de çeker dedim ve iddialaştık. Oğlum ben sana güvendiğim için iddiaya girdim. Sen istersen rahat bir şekilde o kumu sabah olmadan yukarıya çekmiş olursun. Eğer iddiayı kaybedersek 100 YTL'miz gidecek. Kazanırsak para senin olacak. Haydi oğlum yemeğini hemen ye ve başla... Ben çuvalın ağzını açarım, annen doldurur, sen de taşırsın. Hemen başlayalım da sabaha kalmadan bitirelim. Ali Amcanı mahcup et. Seni bir görsün.?
Bu durumda nasıl çalışırsınız? İş kostümünü giyer, inşaat sahnesine çıkarsınız. Annenizin ?Götüremezsin oğlum, başka kum doldurmayayım.? demesine aldırış etmeden, hatta annenize de kendinizi ispatlamak için ?Doldur anne, doldur. Senin oğlunu görsünler. Sabahleyin 100 YTL benim olacak... Anne sen bir kürek daha at...? dersiniz. Bacaklarınızın titrediğine, belinizin ağrıdığına, her tarafınızdan terlerin fışkırdığına şahit olursunuz fakat aldırış etmeyip işinize devam edersiniz. Babanızın arkadaşının yanında, haklı olarak gururla duruşunu hayal edersiniz. Hayatınızın en büyük harçlığını sabahleyin alacağınızı hayal ederek, terlemiş olan avuç içlerinden kayan çuvalın ucunu daha sıkı tutarsınız. Anneniz: ?Oğlum biraz dinlen, çok yoruldun.? dediğinde: ?Anne çuvaldaki kumu yukarı döküp, aşağıya boş inerken zaten dinleniyorum. Siz doldurmaya bakın.? dersiniz. Eğer aşağıdaki kum, merdiven boşluğunun önünde ise ve atlamaya uygunsa, aşağı inerken zaman kazanmak için son bir kat kala merdivenden inmeyip, kumun üzerine atlayarak zaman .kazanmaya çalışırsınız. Bu şekilde çalışarak gece 3-4 sularında kum taşımayı bitirmiş olursunuz. Bir duş alıp, iddiayı kazanmanın verdiği gururla, babanızı ve annenizi mutlu etmenin verdiği huzurla, iyi bir harçlık almanın sevinciyle, kendinize güven kazanmanın coşkunluğuyla yumuşacık yatağınıza girip, güzel bir uyku çekersiniz. O gün öğleden sonra da dersinize gönlünüz huzurlu bir şekilde başlarsınız.
 

Evet gençler! Bunun aynısını daha da büyülterek, daha büyük mükafatlar koyarak SBS'ye, LYS'ye,  YGS'ye, KPSS'ye uyarlayınız.
Bu kum taşınacak, bu konular öğrenilecek. Kim daha fazla çalışırsa, kim daha erken bitirirse, o ödülü alacak. Bacaklarınız titrese de, gözlerinizden uyku süzülse de aldırış etmeyip işinize devam etmelisiniz ki sınav sonunda, o kum taşıyan gençten çok daha fazla rahat uyuyabilesiniz.
Şöyle diyebilirsiniz: ?O bir gece bile çalışmadı. Hemen süre bitti ve rahat yattı.? Tamam kabul o genç bir gece çalıştı ama onun karşılığında bir iki gece rahat uyuyacak sonra onu unutup gidecek. Peki siz sınavı kazandığınız takdirde eğer Cenab-ı Allah ömür verirse yıllarca rahat bir şekilde uyuyacaksınız. O yılların karşılığında ne kadar bacaklarınız titreyip, ne kadar uykusuz kalmanız gerekiyorsa o kadar ders çalışın.
?Gerekçeye adanmayan her dakika, sokağa salman gerekçeler tarafından çalınacaktır.?
 
 
Sen dakikalarını bir ideale, bir gerekçeye adamazsan o ideale harcamadığm dakikalar sokaktaki, başıboşluktaki gerekçeler tarafından harcanacaktır. Dakikalar birbirini kovalayıp saatleri, saatler günleri, günler ayları, aylar yılları kovalayarak bütün ömür sokaktaki gerekçeler tarafından harcanacaktır. Bu şekilde bir hayat yaşarsak, vücudumuz çok güzel yerlerde ömrünü doldurabilir. Buna karşılık ruhumuz ise sokakları kendine mesken tutmuştur da haberi yoktur.
 

Her şeyin anahtarı sabırdır. Sabreden derviş, muradına ermiş. Bir yumurta tavuğun altında 21 gün kalacak ondan sonra civciv çıkacak. Sabretmeyip 16.-17. günlerde yumurtayı kırarsan civcivi elde edemezsin.
 
 
?Allah herkesi, güvendiğine bırakır. Aklına güveneni aklına, parasına güveneni parasına, güzelliğine güveneni güzelliğine... Sen bütün bunları yaratan gerçek güven sahibi olan Allah'a güven ki dünya ve ahiret mutluluğunu yakalayabilesin.?
 

?Dün, dünle birlikte gitti cancağızım. Bugün yeni îm şeyler söylemek lazım.?
Mevlana
 
 
Her gün yeni bilgiler elde etmezsek geri kalırız. Nasıl ki dün yediğimizle bugün idare edemeyip yeniden yemeyi düşünüyorsak, yeni bilgiler de öğrenmek durundayız.
 
 
Erken uyanman gerek. Uzaklardaki cennet diyarı Sivana'da öğrendiğim en iyi öğütlerden biri, güne iyi başlamak için güneşle birlikte kalkmaktı. Ortalama biri için altı saat uyku mükemmel, sağlıklı ve dinç olması için yeterlidir. Aslında uyku bir alışkanlıktır. Daha az uykuya, kendini alıştırabilirsin. İlk günlerde zorlanabilirsin. Bir ayakkabı aldığında ayağını sıkabilir; ama sonra ayağına kalıp gibi oturur. Akşam sekizden sonra yemek yemen, sindirim sistemini çalıştırdığından uyku kaliteni düşürür. Uyumadan önce uyandıktan sonra on dakika zihninden ilham verici, huzurlu düşünceler geçir. Bir şeyi art arda 21 gün tekrarlarsan bu bir alışkanlık olarak yerleşir. Bu nedenle erken kalkmaya üç hafta vazgeçmeden bağlı kal. Başlarda sıkıntı çekeceksin, sonraları bu alışkanlık hayatının bir parçası olacaktır. Dört yaşındaki çocuk günde 300 kez, yetişkin ise 15 kez güler. Gülmek bir ihtiyaçtır. Güne gülerek başla...
 

?Eğer bugün benim son günüm olsaydı, bugünümü nasıl geçirirdim? Aileme, arkadaşlarıma nasıl davranırdım?? sorularını sor o şekilde yaşamaya çalış.?
?Sabah namazını kıldığınız zaman, rızıklarınızi talepten gafil olup uyumayınız.? Hadisi şerif
 

Dinimiz güneş doğmadan kalkın, güneşi üzerinize doğdurmayın der. Buna örnek olarak şu örnek anlatilır: Koyunlar güneş doğarken uyanıktır. Yılda bir kez, genelde bir tane doğururlar. Buna rağmen sürüler halinde gezerler. Köpekler yılda iki kez, her doğumda beş altı tane doğururlar buna rağmen bir sürü haline gelecek kadar çoğalamazlar. Şunu aklınızdan çıkarmayın! Dünya erken kalkanlarındır.
 
 
?Seher Allah'ın nurunun aynasıdır. Seher berraklık ve doğruluk aynasıdır.?
Mesnevi (Mevlana)


?İyi düzenlenmiş zaman, iyi düzenlenmiş bir zihnin en kesin işaretidir.?
Pitman
 
 
Atalarımız ne güzel demişler: ?Zaman kılıç gibidir, sen onu kesmezsen o seni keser.? Kılıcın bir giyotin gibi boynumuza inip bizi öldürmesi saniyelerle olur. Hayatımızda saniyeleri boşluğa bırakmak istemiyorsak ki o saniyeler süren zaman boşlukları tıpkı bir bumerang gibi geri gelecek ve bizi mutlaka kesecektir. Çünkü insan her nefes aldığında ve verdiğinde bu nefesleri nasıl tükettiğinden hesaba çekilecektir. Saniyelerimizi değerlendirmenin yolu, hayatımızı büyük hedeflere adamamızdan geçer. Hedefler ne kadar büyükse saniyelerimizi o derecede değerlendiririz.
Başarı seviyesi düşük bir lise 3 öğrencisi şöyle diyebilir: ?Hocam öyle konuşmak, yazmak kolay... Sizin zamanınızda az kişi sınava giriyormuş, şu anda öyle mi? Üstelik sınava 7 ay kaldı. Millet ilkokuldan çalışmaya başlıyor. Ben çok geç kaldım, kazanacağıma hiç ümidim yok. Sırf ailemin baskısıyla dershaneye gidiyorum, sınava çalışırmış gibi yapıyorum.?
Gençler! Bundan 15 sene önce, üniversite sayısı 29'du, şu anda 100 civarında. Bizim zamanımızda sınıfta kalan sayısı azdı. Şimdi bizim okulda lise birlerin yarısı sınıfta kaldı. Dersler mi zor? Hayır, öğrencilerin öğrencilikle, okulla bağlantısı yok. O zamanlar girenlerde azim daha fazla idi, şimdi o kadar değil. Bu yönden daha avantajlısınız. Önünüzde 7 ay mı kaldı? O zaman arkadaşımın şahit olduğu şu ?Başarı Hikâyesini? fotokopi çektirin, çalışma masanızın karşısına yapıştırın.
 

DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:[email protected]
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim makaleler - ce kişisel gelişim makaleleri - yeni kişisel gelişim makaleleri - kişisel gelişim merkezi - kişisel gelişim kitapları -

Yorumlar