Konsantre Olun Gücünüzü Açığa Çıkarın

Bazen bir soruyu birkaç defa okuduğunuz halde anlamıyor, kitap okurken on, on beş sayfa çevirdiğiniz halde ‘Hey, bu sayfaları kim okudu?’ deyip etrafa bakıyor ve okuduklarınızdan pek bir şey hatırlamıyorsanız sizde de konsantrasyon sorunu var demektir. Hemen endişe etmeyin bu sorun insanların büyük çoğunluğunda var. Dünyanın en ünlü ‘beyin antrenörü’ olan Tony Buzan ‘Dünyanın neresinde olursa olsun kaçınızda konsantrasyon sorunu var? dediğimde % 95 elini kaldırıyor, elini kaldırmayan % 5 ise zaten beni dinlemeyenler.’ diyor.
Konsantrasyon, herhangi bir işi yaparken o işe kendini tamamen verebilme ve bunu iş bitimine kadar sürdürebilme yeteneğidir. Dünya şampiyonu okçulardan birinin konsantrasyon tanımı şöyledir: ‘Hedefim ile kendim arasındaki her şeye gözlerimi kaparım. Yayım benim bir uzantım haline gelir. Zihnimde biraz sonraki hedeften başka bir şey yoktur. O anda yalnız onu görür, onu duyar, onu hisseder ve mükemmel bir duygu yaşarım. Sonra ya bırakırım, ok kendi kendine hedefine gider.’
Diyarbakır'dan istanbul'a kadar birçok şehirde on binlerce öğrenciye seminer verdim. Bu seminerlerde en fazla karşılaştığım sorulardan biri: ‘Ders çalışırken veya kitap okurken birkaç sayfa çevirdikten sonra hayallere dalıyorum, konsantrasyonum bozuluyor ve yaptığım çalışmadan istediğim verimi alamıyorum. Bu durumu düzeltmek için ne yapabilirim?’ Biraz daha karamsar olan öğrencilerin soru tipleri biraz daha değişik olmakta ‘Benim zihnim çok dağınık, herhangi bir konuya tümüyle yoğunlaşamıyorum, kendimi bildim bileli böyleyim, konsantrasyon yeteneğimi arttırmam çok mu zor?’ Hayır, hiçbir şey göründüğü kadar zor değildir. Her şey gibi konsantrasyon becerisi de öğrenilebilir ve geliştirilebilir.
Eğer yukarıdaki satırları okurken zihniniz dağılmadı ve ifade etmeye çalıştığım şeyleri anladıysanız, demek ki siz istediğiniz zaman konsantre olma becerisine sahipsiniz ve bu becerinizi daha da geliştirebilirsiniz.
Şimdi lütfen bütün konsantrasyonunuzu toplayın ve aşağıdaki konsantrasyon geliştirici stratejileri inceleyin:


DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:[email protected]

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :gucunuzu - aciga - cikarin -

Yorumlar