Kişisel Gelişim Yaşamınızı Nasıl Etkiliyor?

Bir an için gözlerinizi kapatın ve kendinizi tüm amaç ve hayallerinize ulaşmış, tüm kötü davranış ve özelliklerinizden kurtulmuş şekilde hayal edin. Kendi kendinize yetebildiğiniz, zevkli, anlamlı ve güçlü bir yaşam sürdüğünüzü düşünün. Çizdiğiniz resimdeki tüm boşlukları ve detayları doldurun.


Hayalinizdeki kişiye ulaşmanın, resmettiğiniz hayatı yaşamanız kolay olsa gerek. Kisiselgelisim.gen.tr olarak kişisel gelişmenin, ferdin ideal benliğine ve hayalindeki yaşama ulaşmasındaki etkilerini ve bu ideal resme ulaşmanıza yardımcı olacak önerileri bir araya getirdik.
 

Hedeflerinizi belirleyin ve zihin de canlandırın.

 
Gözünüzde canlandırdığınız yaşamı, şu an yaşadığınız hayatla kıyaslayın. Bugün bulunmuş olduğunuz yerin, hayalinize ne kadar uzak bulunduğunu gözden geçirin. Gitmeniz ihtiyaç duyulan daha çok yol olduğunu düşünüyorsanız, telaşa kapılmayın. Çünkü, hayat aslen bir varış noktası değil, bir yolculuktur. Önemli olan, varmanız ihtiyaç duyulan yere doğru yol alırken, yolculuktan da keyif alıyor olmanız.

 
Amaçlarınızı belirledikten sonra, bu ideali sık sık gözünüzde canlandırın. Çünkü amaçlarınızı kendinize hatırlatmak, yolunuzu çizmenize yardımcı olacak ve ilerlemek için ihtiyacınız olan motivasyonu elde edecektir.
 

Peki hedeflerimize nasıl ulaşacağız?

 
Kişisel gelişimin önemi, tam da bu aşamada ortaya çıkıyor. Çünkü kişisel gelişim konsepti, aslında, hedeflerimize ulaşmak için ilerlediğimiz yolda yaşamış olduğumuz değişim besleniyor. Hedeflerimiz yolunda ilerlerken yaşamış olduğumuz bu değişiklik ise, yaşamımızı pozitif yönde  geliştiren basamakların ta kendisi oluyor.

 
Kişisel gelişim sürecinde, genellikle alınan somut sonuçlara odaklanma yönünde bir eğilim görülüyor. Sadece aslında, iletişim becerilerinizi geliştirmek ya da başarılı planlar yapmak kadar; hayatınızı daha yüksek bir standarda çekmek için gösterdiğiniz çabalar da, hayatınıza kıymet katıyor.

 
İçsel değişim  süreci


 
Kişisel gelişim süreci, yaşamın her alanını tesiri altına alan uzun bir süreç. Çünkü, kişisel gelişimimiz için çaba gösterirken, aslen yaşamak ve bundan keyif almak konusunda da birçok şey öğreniyoruz. Öğrenmenin ve gelişmenin yarattığı motivasyon ve heyecan, bizi hedeflerimiz konusunda daha istekli hale getiriyor.


Kişisel gelişim, kendimizin ulaşabileceğimiz en iyi versiyonu haline gelmemiz için gereken motivasyonu, hedefleri vb. sağlıyor.


Kişisel gelişim süreci, bir tek kendimize odaklanmaktan öte, çevremizdeki bireyleri de referans çerçevemize eklememize olanak veriyor. Bakış açımızı  ve stratejilerimizi genişledikçe, fırsatlar ve mümkünlük konusundaki farkındalığımız da artıyor. Kazanılmış olduğumuz farkındalık ise, her yeni güne pozitif bir halde uyanmamıza yardımcı oluyor.


Rutinden Çıkın.


Kişisel gelişim bir diğer pozitif etkisi, rutinden kurtulmamıza olanak sağlaması. Rutin, hayatın devamlı kendini yine ettiği bir yaşam düzeniyken; değişimin olmadığı bir yaşam, gelecekle ilgili beklentilerin de azalmasına niçin oluyor. Bireyin dünyası gelişmedikçe, öğrenmek de manasız bir hal alıyor.


Tamamımız, daha iyi bir yaşam sürmenin hayalini kurarken, güzel şeyler başarmak ve hayatımızı bir anlam ifade etmesini istiyoruz. Ne var ki, yaşamın üzerimize yüklediği sorumluluklar ve sebep olduğu hayal kırıklıkları yüzünden, bu hayallerimizden çok çabuk ve hızlı vazgeçebiliyoruz. Kişisel gelişimin ve vizyonun olmadığı bir yaşam, bu aşamada kapana sıkışmış ve asla bir yere varmayan bir döngü benzer biçimde hissettiriyor.
 

Hayalinize Tutunun.

 
Gerçek şu ki, hepimiz hayatımızın kontrolünü ele alma ve hayallerimizi gerçekleştirme kapasitesine sahibiz. Bu konum, sürekli öğrenmemizi, kimi vakit inanılmış olduğumız şeylerden vazgeçmemizi gerektiriyor olabilir. Sadece düşünün, bundan daha heyecanlı ne var?

 
Kişisel gelişim, hayallerinize ulaşmanın, yaşamımıza değiştirmenin ve dünyaya katkıda bulunmanın etkili ve etkin  bir yolu. Yapmanız gereken tek şey, her ne olursa olsun hedeflerimize ve hayallerinize tutunmak ve her yeni günü sizi hayalinize bir adım daha yaklaştıracak bir fırsat benzer biçimde görmek. Unutmayın, yaşam bir varış noktası değil, bir yolculuk.
 

Kişisel gelişim ayrıca, heyecan dolu, tatmin edici, fırsatların sonsuz ve seçeneklerin sınırsız olduğu bir yaşama oluşturulan bir kapı. Bu şekilde bir şansınız varken, hayatınızın elinizden akıp gitmesine izin vermeyin, çünkü bundan daha fazlasını hak ediyorsunuz.


Kişisel Gelişim EğitimleriBu makale şu konularla ilgili olabilir :Kişisel Gelişim - kişisel gelişim testleri - kişisel gelişim yazıları - kişisel gelişim kitapları - kişisel gelişim nedir - kişisel gelişim sözleri - kişisel gelişim videoları - kişisel gelişim hikayeleri - kişisel gelişim uzmanı -

Yorumlar