KİŞİLİĞİNİZ

Hayatta başarılı olmak, bir yerlere gelebilmek, üretmek, sonuç almak, etkilemek, yönetmek...
Sevgili arkadaşlar, bütün bunların hepsi önemlidir, ama asıl önemli olan sizin kişiliğinizdir, içinizdir, kendinizdir. Gerçek siz olmadan diğerlerinin de bir şey ifade etmeyeceği açıktır. Neden mi, işte cevabı.
Kişilik
Bilgi ve tecrübesiyle okulun en iyi öğretmenleri arasında gösterilen Mahmut Bey, ders yılı başında ilk olarak girdiği sınıfta öğrencilerine tebessüm dolu bakışlarla selâm verdikten sonra tahtaya yöneliyor. Eline aldığı tebeşirle tahtaya kocaman bir (1) rakamı çiziyor. "Bakın" diyor. "Bu, kişiliktir. Hayatta sahip olabileceğiniz en değerli şey..." Sonra (1)'in yanına bir (0) koyuyor: "Bu, başarıdır. Başarılı bir kişilik (1)'i (10) yapar". Bir (0) daha... "Bu, tecrübedir. (10) iken (100) olursunuz". Sıfırlar böyle uzayıp gidiyor: Yetenek... Disiplin... Sevgi... Eklenen her yeni (0)'ın kişiliği 10 kat zenginleştirdiğini anlatıyor hoca...
Sonra eline silgiyi alıp en baştaki (1)'i siliyor. Geriye bir sürü sıfır kalıyor. Ve Mahmut Hoca herkesi hayretler içinde bırakan şu yorumu yapıyor: "Kişiliğiniz yoksa öbürleri sadece hiçtir".
 
DERLEYEN... (EDİTÖR)
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :Kişisel gelişim - bireysel gelişim - kişilik - -

Yorumlar