KISA AMA ANLAMLI BİR HİKAYE

EKOLOJİK DENGE - KISA AMA ANLAMLI BİR HİKAYE
 
Bir ülkedeki avcılar ormanda ceylan avlarken, ceylanların kendilerinden çok kaplanlarca avlandığını görürler ve bir karar alırlar. Hepsi birden ormanda kaplanlar için bir sürek avı düzenlerler.
 
Sonunda her şey avcıların istedikleri gibi olur. Ormanda hiç kaplan kalmaz ve avcılar artık rahatça avlanırlar.
 
Ancak bir müddet sonra ceylanların et ve derileriyle ilgili şikâyetler gelmeye başlar ve avcılar ceylanların et ve derilerini satamaz hale gelirler.

Bu durum karşısında avcılar uzman bir zoolog çağırmaya karar verirler. Bu uzman inceleme yaptıktan sonra raporunu hazırlar ve raporda şu ilginç sonuç vardır:

"Kaplanlar öldürülmeden önce ceylanların en zayıf ve güçsüz olanları sürünün arkasında kalıyordu ve kaplanlar onları avlıyordı. Kaplanlar ortadan kaldırılınca zayıf ve güçsüz ceylanlar hayatta kaldılar. Bunlar ise diğerleriyle birleştiler ve zayıf bir ceylan nesli ortaya çıktı. Dolayısıyla bu ceylanların et ve derileri eski değerini kaybetti."

Eğer ekolojik test yapılsaydı bu durum önceden tesbit edilir, zayıfları avlayan kaplanlar öldürülmezdi.
 
Hedeflerimizi belirlerken bunları gerçekleştirdiğimizde nelerle karşılaşacağımızı önceden düşünmeliyiz.
 
Örneğin kariyer basamaklarında hızla yükselmek isteyen bir kişi, bu süreçte ailesini ve çevresini düşünmeden hareket ederse sonuçta hedefini gerçekleştirse bile ailesiyle olan ilişkileri bozulmuşsa o kişi çok da başarılı sayılmaz.
 
Yapmamız gereken, bir hedef belirlemeden önce bu hedefin ailemizi, çevremizi ve sağlığımızı nasıl etkileyeceğini düşünmeden harekete geçmemeliyiz.
 
Belirlediğimiz her hedefin bize kazandıracaklarının yanında bize
kaybettireceği şeyler de vardır.
 
Önemli olan kazandırdıklarının kaybettirdiklerinden çok daha önemli
olmasıdır.
 
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:[email protected]


Bu makale şu konularla ilgili olabilir :Kısa ve Anlamlı Hikayeler - anlamlı kısa hıkayeler - kısa fakat anlamlı hikayeler başlığı - kısa ve öz hikayeler -

Yorumlar