Kendini Yönetmek

KENDİNİ İYİ YÖNETME, SÜREKLİ HUZURDUR
Kendinizden başka hiçbir şey size huzur getirmez. Prensiplerin zaferinden başka hiçbir şey size huzur getirmez.
RALPH WALDO EMERSON
İşin özüne indiğimiz zaman görürüz ki bugün hepimizin asıl amacı huzurdur. Bazıları bunu yenilenmiş sağlıkla bulacaklarını düşünürler; bazıları mutlu bir evliliğin bu huzuru getireceğine inanırlar; büyük bir çoğunluk da zenginliğin huzura kavuşmak için en emin yol olduğuna inanır. Çılgınca daha büyük bir huzur peşinde olanlar, uyuşturucu veya alkol gibi geçici devalardan medet umarlar. Bunlardan hiçbirinin o erişilmez amaca -huzura- ulaşmaya yeterli olmayacağını anlamak için çevremize bakmamız ya da küçük bir ruhsal araştırma yapmamız yeterli.
İngilizce'deki "peace" (huzur, barış) kelimesi Latince'de "uzlaşmaya varmak" demek olan pacera sözcüğünden gelir. Huzur içerisinde olmak, hayatla tam anlamıyla uzlaşmak demektir. Her erkeğin ve kadının amacı olan gerçek huzur bir sükûnet halidir; rahatsızlık, endişe, sıkıntı ve heyecanlardan sıyrılmaktır; hayat ve çevremizdekilerle uyum içinde olmaktır. Herkes, bir başkasına vermeden önce kendi iç huzurunu bulmalıdır.
 Huzurun zıddı, çatışmadır -her şeye direnmekten kaynaklanan iç çatışmadır; insanlara direnmektir, olaylara direnmektir, fikirlere direnmektir. Direnç, onu gösteren insanın hayatına karmaşa, kaos ve stres getirir. Bü yüzden, sürekli bir huzuru bulmak istiyorsak önce dirence bir çare bulmalıyız.
Direnmek, zehirle oynadığını anlamayan insan aklına her zaman için çok mantıklı gelir. Aksine, uzlaşmanın şifa veren gücü her zaman için güçlüklerden kurtuluş yoludur. Direndiğimiz şeyden uzaklaşır ileriye bakarsak ve dikkatimizi uzlaşmanın yaratıcı gücü üzerinde yoğunlaştırırsak, bize ait olduğunu hiç hayal etmediğimiz yeni yaratıcılık kanalları açılır. Uzlaşmanın bazı yönlerini gözden geçirelim.

DERLEYEN...EDİTÖR
İletişim:[email protected]
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - bireysel başarı - eğitim - kişisel başarı - bireysel gelişim - -

Yorumlar