Kendini Keşfetmek

İçsel koçluk hem bir durum hem de bir süreçtir. Herhangi bir ülke gibi, iç dünyanız da sınırlarını size kapatabilir ya da çok içerilere girmenize izin verebilir. Ama ona doğru şekilde yaklaşırsanız, keşifleriniz ve daha fazlasını keşfetme yeteneğiniz doğal, eğlenceli ve verimli hale gelebilir.
Çok değişik eğitim, koçluk ve terapi süreçlerinde pek çok insana yardımcı olurken, insanların kendilerinin ne hissettikleri ya da nasıl düşündükleri hakkında, sanki tamamen bir yabancıdan bahsediyormuş gibi ne kadar az şey biliyormuşçasına konuştuklarına şahit olduk . Bazen kafaları karışmış bazen çaresiz hissediyorlardı kendilerini. Oysa doğru rehberlik ile kendinizin her parçasıyla nasıl aşinalık ve iyi işleyen bir ilişki kurabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Eğer daha az bildiğiniz parçalarınızın gelenekleri ve dili hakkında bir şeyler öğrenirseniz çok daha önemli ve verimli bir iç iletişime sahip olacaksınız.
Bir dış ülke seyahatinde olduğu gibi, içsel keşfin zevki küçük beklenmeyen olaylar ve kavrayışlardır: Yeni manzaralar görmek, farklı sesler işitmek, yeni duygular yaşamak, sözcükleri kullanmadan kendimizi ifade etmek. Kendi evinizdeyken bile tatildeymiş gibi davrandığınız oldu mu hiç? Evinize ziyaretçi gözüyle baktığınızda pek çok dikkat çekici şey olduğunu görürsünüz. Normalde görmezden geldiklerinize daha hassas yaklaşmak buna imkan verir.
Nasıl olup da geçmişte bunları kaçırmışsınızdır? Fark; ne kadar farkında ve ne kadar alıcı olduğunuzda yatmaktadır.
Kendinizi daha iyi bilmek de buna çok benzer. Bu yeni duruma açık olmak iki şeyi gerektirir: Meraklı ve kabullenici olmayı. Meraka seyahatlerinizi yönetmek için; kabullenici olmaya ise faydalı, önemli ve değerli olanın ne olduğu hakkında olgunlaşmamış kararlar vermemek için ihtiyacınız vardır. Sadece meraklı kabullenicilikle bilinmeyen toprakların sunduklarını keşfedebilirsiniz. Buna kendi içiniz de dahil. Bu meraklı kabul etme davranışını bir kez yerleştirebilirseniz, kendinizle -size en ?yabancı? gelen parçalarız dahil verimli bir ilişkiye girme durumundasınız demektir. Bu durum içsel koçluğun kurulma aşamasıdır. İçsel koçluk, içsel bilgeliğiniz ve yeteneklerinizden giderek artan oranda yararlanmamızı sağlar. Başlangıçta yeni keşfettiğiniz nitelik ve yeteneklerinizi en iyi şekilde nasıl kullanacağınızı bilemeyebilirsiniz. Bu durum biraz, meşhur Punç karikatüründeki zavall kocanın yeni banyosuna bakıp karısına: 'Güzel küçük Liza. Ne yapacağız bununla?' demesine benziyor. Bulmak zaman, hassasiyet ve tecrübe gerektirebilir.
Bunun bir örneği kendinizle çatışma halinde iken ortaya çıkar. Meselâ, mantığınız size sigara içmemeniz, işinizi değiştirmeniz ya da bu zarar verici ilişkiden kurtulmanızı söylüyor olabilir. Fakat bu potansiyel olarak faydalı öğüt, duygularınız karşısında önemsiz veya anlamsız kalabilir. Kalbiniz onaylamamaktadır. Daha fazla mantık eklemek işinizi kolaylaştırma-yacaktır, çünkü kalbiniz aynı dili konuşmuyordun Mantığınız ne kadar bağırırsa kalbiniz de o kadar rahatsız olur, üzülür ve çatışma da o kadar büyür ve her bir parçanız diğerine giderek daha az güvenmeye başlar. İlişkileri yeniden kuvvetlendirmeniz gerekmektedir
 

DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:[email protected]

 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kendini - kesfetmek -

Yorumlar