Kendini Anlatan Anlamlı Sözler

"Endüstri toplumuna hız kazandıran şey paradır. Fakat bilgi toplumunu hızlandıran ve güce ulaştıran bilgidir. Şimdi, bilgi sahibi olanlar ve olmayanlar şeklinde yeni bir smıtsal bölünme ortaya çıktı. Bu yeni sınıf, gücünü paradan ya da sahip olunan topraklardan değil, sadece bilgiden alıyor." John Kenneth Galbraith

"Bir insanın karakterini anlamak istiyorsanız onun okuduğu ve güldüğü şeylere bakın."

J. K. Banos

"İnsan, öğrenmeyi bıraktığı gün yaşlanır." Henry Ford

Bir zamanlar 'Mein Balıkçısı' diye, talihi ile meşhur bir adam varmış. Mein kıyılarında balık pek az tutulduğu halde bu adam ne zaman balığa çıksa boş dönmez, sepetler dolusu balıkla gelirmiş. Adam bu yüzden para kazanırken talihi de dillere destan olmuş. O kadar ki birinin fazla talihli olduğunu anlatmak için "Mein Balıkçısı gibi talihli" demek âdet haline gelmiş.

Günün birinde balıkçı ölmüş. Cenaze için evine gelenler, Mein Balıkçısı'nın evinde balık ve su üzerine zengin bir kütüphane olduğunu hayretle görmüşler; adamın balık avından neden boş dönmediği o zaman anlaşılmış.

"Bir yıl sonrasıysa düşündüğün, tohum ek. Ağaç dik, on yıl sonrasıysa tasarladığın. Ama düşünüyorsan yüzyıl ötesini, halkı eğit o zaman. Bir kez tohum ekersen bir kez ürün alırsın. Bir kez ağaç dikersen on kez ürün alırsın. Yüz kez olur bu ürün, eğitirsen milleti. Birisine bir balık verirsen, doyar bir defalık. Balık tutmayı öğret, doysun ömür boyunca." Kuan-Tzu

"Kime eğitimli diyeceğim? Ben, öncelikle koşullar tarafından yönetilmek yerine onlara egemen olan, her fırsatı yiğitçe karşılayan ve zekice hareket eden, tüm iş ve ilişkilerinde onurlu olan, huysuz kişilere ve olumsuzluklara iyi yaklaşan, ayrıca zevklerini kontrol altında tutan ve talihsizliklere boyun eğmeyen, başarıyla şımarmayan insanlara eğitimli derim."

Sokrates

“Bir şeyi gerçekten yapmak isteyen bir yol bulur, istemeyen mazeret bulur.”

E.CMCKENZIE

“Çalışmak, zamanına sahip olmak, onu kullanmasını bilmektir.”AHMET HAMDİ TANRIPINAR

“Geleceği satın alabilecek tek güç bugündür” SAMUEL JOHNSON

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kendini anlatan anlamlı sözler - kendini anlatan güzel sözler -

Yorumlar