KARİZMA

KARİZMA
Buna rağmen, karizmayı daha somut bağlamda tanımlamayı istedim. Dolayısıyla bunun hakkında çok düşündüm, bazı fikirler oluşturdum ve uygulamalı araştırmalar yaptım. Ben aynı zamanda edebiyatı da inceledim, yıllarca geriye gittim ve akademisyenlerin ulaştığı sonuçları kendi gözlemlerimle kıyasladım.
Bu sonuçlar kesin biçimde bilimsel olmayabilir, fakat karizmayı kendi temeline indirgemeye çalıştım. Nihayet bunun temelinde olduğuna ikna olduğum yedi niteliği tesbit edebildim. Bu kitapta bunlardan her biri detaylarıyla incelenmektedir.
İşte karizmanın bu yedi ana unsurunu -ya da eğer isterseniz "bardakları" şöyle görüyorum:
? Sizin sessiz mesajınız'.Bunlar sizin bilinçsiz biçimde dışarıya ilettiğinizi işaretlerdir. Belki insanlarla konuştuğunuzda onların tam gözlerinin içine bakıyorsunuz ya da ayakkabılarınıza bakıyorsunuz. Belki omuzlarınızı düşürüyorsunuz ya da güvenle dikliyorsunuz. Belki doğal biçimde gülümsemiyorsunuz ya da sıkı biçimde el sıkışmıyorsunuz ya da sizi yansıtmayan bir biçimde giyiniyorsunuz. Tüm bunlar sizin sessiz mesajınızı, sizin "imajınızı" biçimlendirebilir.
?    İyi konuşma yeteneğiniz: Siz müthiş bir fikre sahip olabilirsiniz, fakat eğer bunu telaffuz edemezseniz kim bilebilir?
?    Dinleme yeteneğiniz: Nadiren öğretilen ve uygulanan bir
eylemdir, dinlemek. İletişim sırasında karşınızdaki kişinin kendisini özel hissetmişini sağlayan anahtar bir unsurdur.
?    İkna etme yeteneğiniz: Bu sizin öncülüğünüzü izlemeleri ya da fikirlerinizi benimsemeleri için başkalarını motive etme becerinizdir. Hiçbir fikir, her ne denli büyük olursa olsun, benimsenmediği müddetçe hiçbir yere ulaşmaz.
?    Sizin zaman ve mekân kullanımınız: Yine, çoğunlukla göz ardı edilmesine rağmen, sizin zaman ve mekânsal alanları kullanımınız ilişkileri kurabilir ya da yıkabilir.
?    Başkalarına uyum sağlama yeteneğiniz:   Başkalarına doğru köprüler kurmak diğer kişilerin kişiliklerini anlamadan, sonra bağlantıyı artırmak için kendi davranışınızı uyumlamadan imkânsızdır.
?    Sizin vizyonunuz, fikirleriniz: Nihai analizde, siz ne denli güçlü ve ikna edici bir konuşmacı olsanız da, bağlantı kurmakta ne denli usta olsanız, ne denli iyi dinleseniz, mekân ya da zamanınızı kullansanız ya da sessiz işaretler gönderseniz de, sizin söyleyeceğiniz bir şey olmalı -yoksa sadece içi boş bir kostüm olursunuz.
Öyleyse tekrarlamak gerekirse, bir kişiyi karizmatik kılan tek bir unsur değildir. Gerçek karizmatik lider, bir ölçüde birbirine dayanan sayısız beceri ve davranışa sahiptir.
Fakat iyi haber karizmanın IQ, genetik, sosyal konum, servet ya da şansa dayanmadığıdır. Bunun yerine, bu öğrenilebilir. Bu kitabın temelinde, karizmanızın her bir öğesini en üst seviyeye taşımayı, tüm "bardaklarınızda" seviyeleri nasıl yükselteceğinizi öğreneceksiniz.
 
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:[email protected]

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :karizmatik - qarizma - karizma nedir - karizma sözler -

Yorumlar