HİKAYE ÖRNEKLERİ

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 FERİSİ İLE VERGİ TOPLAYICISI- HİKAYE ÖRNEKLERİ
 
Hz. İsa bu meseli kendilerinin dürüst olduğuna inanan ve başkalarını küçük gören insanlara söylemiş:
 
Birisi Ferisi, diğeri vergi toplayıcısı olan iki adam mabede dua etmeye gitmişler. Ferisi ayakta durmuş ve kendi kendine dua etmeye başlamış-.
 
"Tanrım, şükürler olsun, ben diğer insanlar gibi haraççı, adaletsiz, sahtekâr, hatta şu vergi toplayıcısı gibi değilim. Haftada iki defa oruç tutarım, bütün sahip olduklarım için aşar vergisi veririm." Bu arada uzakta duran vergi toplayıcısı gözlerini hiç yukarı kaldırmadan göğsünü döverken,

"Tanrım, bu günahkârına merhametli ol," diye yalvarıyormuş. Sizlere söylüyorum, diğeri yerine bu adam evine temiz olarak dönecek: Kim kendini yüceltirse, alçalacak ve kim kendini alçaltırsa, yücelecek.
 
Bu hikâye doğrudan mesel ya da didaktik parça olarak kullanılmıştır. Bu türlerden Yeni Ahit'te çok vardır. Somut bir durumla ilgili soruyu ortaya attıktan sonra, mümin ve dinleyiciler mesel şeklindeki hikâyeyle karşı karşıya kalırlar. Bu meseller o dönemin günlük olaylarından alınmıştır ve karakterleri, rol ve önemi o dönemde belirgin olan kimselerden oluşur. Bunun bir örneği, aynı zamanda hem vergi toplayıcısı hem polis olan yetkilidir.

DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:[email protected]
Bu makale şu konularla ilgili olabilir : masal örnekleri - kısa hikaye örnekleri - uzun hikaye örnekleri - çocuk hikaye örnekleri -

Yorumlar