HER İŞTE BİR HAYIR VARDIR - SEÇME HİKAYELER

İvan, bir Rus köylüsüdür. Köyünde ürünlerini satarak geçinmektedir. Karısı Bianca, oğlu Binyamin ile durmadan çalışmaktadır. Binyamin hep olumlu düşünen, canlı, pırıl pırıl bir delikanlıdır. Bir fabrikada çalışmaktadır. Çalışkanlığı ve sevecenliğiyle çok sevilmektedir. Bir gün ustabaşı sudan bir sebepten dolayı Binyamin'i işten kovar. Binyamin beklemediği bu haksızlığı görünce çok üzülür. Üzüntüsü yalnız kendisi için değildir. Annesi ve babası zaten onun aylığıyla zar zor geçinmektedir, şimdi ne yapacaklardır?
 
Binyamin ilk an üzülür, ama sonra "Her işte bir hayır vardır" der.
İnançları kuvvetli olan Binyamin başına ne zaman bir şey gelse bunun kendisi için hayırlı olduğunu düşünmektedir. İşsiz kalan Binyamin yaşlı babasına yardım eder, ürünlerini satmak için onu pazara götürür, tatlı dili ve sevecenliğiyle babasının satamadığı tüm malları satar ve köyüne döner. Hatta bir sürü sipariş alır. Bunun üzerine babası da çok sevinir ve her salı günü pazara oğlunu göndermeye karar verir.

Bu kez daha fazla ürün gönderir oğluyla. İki saat sonra Binyamin malları satarak evine döner. Babası çok mutludur artık. Oğlunu öper, okşar ve o gece bir kutlama yaparlar.

Günlerden bir gün köyleri Rus askerleri tarafından basılır ve babası götürülür. Sibirya'ya sürüldüğü haberleri ortalığa bomba gibi düşer. Anne-oğul çok ağlarlar. Binyamin neden babasının Sibirya'ya sürüldüğünü sorunca Rus askerleri yüzünü tekmelerler. Kanlar içinde kalan yavrusuna mı, giden kocasına mı üzüleceğini bilmeyen Bianca'mn gözyaşları seller gibi akar. Hemen oğlunun üstündeki kanları temizler ve oğluna birkaç lokma bir şey yedi-rir, yatırır. Binyamin günlerce gözleri kapalı yatar. Bir ay sonra gözlerini açtığında annesine babasını sorar. Bianca kocasının Sibirya'ya sürüldüğünü söyler. Binyamin bunu duyunca çok üzülür. Hem yaşlı hem de hasta olan İvan nasıl yaşayacaktır? O soğukta, o koşullarda ne yapacaktır? Gene içinden bir ses Binyamin'e "Her işte bir hayır vardır" der. Birkaç hafta sonra Binyamin ayağa kalkar ve tekrar çalışmaya başlar.

Bir gün pazarda mallarını satarken hiç tanımadığı biri eline bir mektup tutuşturur. Bu mektup babasından gelmektedir. "Oğlum, ben iyiyim, annene ve kendine iyi bak. Beni hapse attılar. Bu mektubu size oradan yazıyorum." demektedir. Binyamin Tanrıya şükreder. Babası en azından Sibirya'da değildir.

Birkaç ay sonra Binyamin'i bir sürpriz beklemektedir. Babası eve gelmiş, onu beklemektedir. Hem de bir çanta dolusu para ve mutlu bir yüzle... Binyamin babasını gördüğüne çok sevinir ve olayları çok merak etmektedir. Onun için çabucak neler olduğunu sorar. Hapishanede hiç tanımadığı birinin hayatını kurtaran İvan'a bu kişi

yardım etmiştir. Suçu olmadığı anlaşılıp da hapisten çıkmıştır.

Her zaman "her işte bir hayır vardır" diye düşünmeli, umutlarımızı kaybetmemeliyiz' İnsanlar ümitleriyle yaşarlar.

Taşlar değil, yapılan işler anıtları meydana getirir. Motley
 
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:[email protected]

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :seçme hikayeleri - seçme hikaye -

Yorumlar