Hayatınızı Değiştirebilirsiniz

Hayatınızda olumlu bir değişiklik yapmak aniden büyük bir sıçrama yapmakanlamına gelmez. Fakat inanmak insanları ileriye götürmüş olan ve hayatlarınıyenileyen, dünyalarına güzelleştiren en büyük faktörlerden biridir.

 

Ünlü kişisel gelişim uzmanı O.B,kendi deneyimlerinden de yola çıkarak küçük adımlarla yaşamında nasıl yenialışkanlıklar edindiğini ve kendini nasıl geliştirdiğini basit  formüllerle ele alıyor.

 

Herkes için yararlı faydalı bu formüller, günde yalnızca beş dakikanızı alıyorfakat küçük adımlarla da olsa, hayatınızda değiştirmeye ve güzelleştirmeyeyarayabiliyor.

 

Hayatınızı Değiştirebilirsiniz; O.B.’in başlıca tavsiyesi verdiği önerileri bir yere not etmeniz ve düzenliolarak bu notlara bakmanız.

 

Hayatınızı Değiştirebilirsiniz ; En önemli işiniz için 5 dakika ayırın. Bazı günler içinizden iş yapmakgelmiyor olabilir. Onun yerine kanepede yatmak istiyorsanız işiniz içinyalnızca beş dakika ayırın. Çünkü bu kararı verip iki dakika çalışmayabaşlayınca devamı kendiliğinden geliyor.

Gün sonucunda gününüzü gözden geçirin ve değerlendirin. Gün içinde iyi işleryapmış olmak ve o iki dakika içerisinde bir şeyler başarmış olmakmotivasyonunuzu yükseltiyor ve kendinizi iyi hissettiriyor.

Günlük mutluluğun çıtasını  çok yüksektutmayın. Mutlu olmak için olağanüstü şeyler yaşamayı beklemek yerine; güniçinde yediğiniz içtiğiniz, işiniz ve rutin uğraşlarınızla mutlu olun. Önemsizdiye e algıladığınız  gelişmeleri geneldesonradan düşününce takdir ediyoruz. Ufak şeylerle mutlu olmak büyükhedeflerinizi göz ardı etmek anlamına da gelmez.  Sadece yaşamdan daha büyük ve ufak şeylerielde etmek için gösterdiğiniz çabalarda daha azca tinsel direnme gösterirsiniz.

Kendinizi stres altında, endişe  ve  tehlike içinde hissettiğinizde karnınızdan derinnefes alın ve sadece nefesinize odaklanın. Bu hem zihninizi hem bedeninizi sakinleştirirhem de sakin bir ruh hali içerisinde işinize devam etmenizi sağlar.

Hayatınızı Değiştirebilirsiniz ; Geçmişteki sorunlarınızdan ve çelişkilerinizden uzaklaşın. Geçmiştesunumlarınızda veya toplantılarınızda kötü neticeler almış olabilirsiniz amagelecek için aynı kaygıları taşımayın. Bu durumlarda, içinde bulunduğunuz anıyaşamaya çalışın. Pencereden dışarı bakın, kuşları kulak verin, arabalarıseyredin, çiçekleri koklayın. İki dakika da olsa, anı tam olarak o andayaşayın. Bu hem zihninizi hem de vücudunuzu rahatlatacaktır. olumlu bakışaçınızın da gelişmesine katkıda bulunacaktır.

Birini eleştirmeden önce onu anlamaya çalışın. Beş  dakika ayırın ve ¨onda bende olan ne şeklindeözellikler görüyorum¨ sorusunu sorun.

Hayatınızı Değiştirebilirsiniz ; Karşınızdakine kişiye samimi ve içten bir iltifatta bulunun. Çevrenizdetakdir ettiğiniz bir bireye iltifat etmeniz durumunda karşınızdaki hem bundanmutlu olacaktır aynı zamanda siz bu pozitif yönde yaklaşımınızdan dolayıkendinizi daha iyi hissedersiniz. Daha pozitif ilişkiler oluşturmak adına ikidakikanızı başkalarını bu kadar basit bir yolla mutlu etmeyi deneyin.

Sarılın. Fiziksel temas stresi azaltır ve iyi hissettirir. İltifat etmekşeklinde O.B. özellikle sarılmanın da öneminin altını çiziyor çünkü ikisi deçok basit yöntemler.

İlginç olmak yerine ilgili olun. Bir sohbete başlarken beş dakikanızı ayırınve karşınızdakinin hayatı hakkında sorular yöneltin. Yine konuşmak içinsıranızı bekler gibi hareket etmek ilgisizliğinizi gösterir. İlgi göstermenizhalinde ise, O.B' bu pozitif davranışın size geri döneceğini söylüyor. Çünkü busayede, hem iyi bir sohbet başlatmış hem de karşılıklı özverili ve doyurucu birilişki kurmuş olursunuz.

Değişikliğe önem verin. farklığı deneyin. Örneğin, hep et yemeği tercihediyorsanız bu seferlik vejetaryen bir menü sipariş edin. Sık sık hayır dediğinizşeylere evet deyin. O.B’ye göre daha çok eğlenmek ve zevk almak için birtakımşeyleri karıştırma alışkanlığı edinmek ve bunlara beklenmedik deneyimlerkazandırmak son aşama yararlıdır.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :hayatımı değiştirmek istiyorum ne yapmalıyım - hayatı değiştirmek için ne yapmalı - hayatımı değiştiren dua - ben hayatımı değiştirmek istiyorum - hayatını değiştirmek ekşi - hayatımı nasıl düzene sokabilirim - hayatını değiştirmek için düşüncelerini değiştir - hayatımı değiştiren kitap -

Yorumlar