Gönüllü

Gönüllü


 


Her toplumda insanların kendilerini hayır işlerine adamaları için ellerine birçok fırsat geçer. Özel okuma kursları düzenleyin. Hayır cemiyetlerinde çalışmak için zaman ayırırı. Yapabileceğiniz herhangi bir şey sadece insanlara yardım etmenizle kalmayacak, aynı zamanda kendinize de yardım etmiş olacaksınız. Gönüllüler kendilerini iyi hissederler. Bir amaçları vardır, takdir edildiklerini hissederler ve günleri hayır işleriyle dolu geçtiğinden canları sıkılmaz. Gönüllüler başka hiçbir yolla elde edemeyecekleri ödüllerle karşılaşırlar.


Bessie yetmiş yaşında bir duldu. Zamanı bol olduğundan yararlı bir şeyler yapmak istiyordu. Kendini sabahları yüzünde gülümsemeyle kaldıracak bir iş yapmak hevesindeydi. Bessie bir çocuğa kendi evinde torunu gibi bakacak, onunla ilgilenecek büyükanne, ve büyükbabalar arayan bir cemiyet buldu. Cemiyetin hazırladığı programda sakat çocuklara gündüzleri arkadaşlık edecek yaşlı vatandaşlardan yararlanılıyordu.


Bessie bu cemiyete başvurup gereken işlemleri yaptırdı. Şimdi gününün birkaç saatini bu çocuklara kitap okuyarak, onlarla konuşarak ve birlikte oyunlar oynayarak geçiriyor.


Aynı programda yer alan Bessie'nin arkadaşlarından biri bu görevi üstlenen büyükanne ve babaların çocuklara ‘sevgi’ verdiklerini, karşılığında ödül olarak ‘bu çocukların her birinde bir güzellik’ görme şansını elde ettiklerini söylüyor. Bessie de gönüllü olarak çalışmanın kendisine iyi bir şey yaptığı hissini verdiğini belirtiyor. Ve, ‘Ben çocuklara, ailelere ve kendime yardım ediyorum. Bundan herkes kazanıyor ama ben en çok kendimin kazandığını hissediyorum,’ diyor.


 


Bu konuyla ilgili dnha önceki araştırma, gönüllü olarak çalışmanın insanlara can sıkıntılarını azaltmakla ve hayatlarında bir amaca hizmet etme hissi vermekle mutluluk sağladığını meydana çıkarmıştır. Gönüllüler ortalama olarak gönüllü çalışmayanlardan iki kat fazla kendilerini mutlu hissediyorlar 


DERLEYEN... (EDİTÖR)


İletişim:[email protected]


 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :yaşam - amaç - hedef - gönüllü -

Yorumlar