Faydasız ve Zararlı

Paydaşız olanla da, zararlı olanla da aranıza bir engel koymalısınız. Aksi takdirde her ikisine de karışıp gitmeniz kaçınılmaz olur. Faydasız olanlarda erimiş birisi artık faydasız bir adamdır. Zararlı olanlara teslim olmuş birisi artık zararlı bir adamdır. Faydasızların içinde faydalı, zararlıların içinde zararsız bir adam olarak kalabilmek mümkün değildir.
 Faydasız ve zararlı olanla aranıza koyduğunuz engel o kadar sağlam olmalı ki bu engel her ikisi ile de temasınızı kesin şekilde önlemeli. Bu engeli koymadığınız takdirde, bir şeyin faydasız ya da zararlı olduğunu bilmenizin hiçbir değeri olmayacaktır. Bahçenize doğru akan zehirli suya bakıp "bu suyun zehirli olduğunu biliyorum" demeniz, suyun bahçenizi de zehirlemesini önlemeyecektir. Yapmanız gereken zehirli suyla bahçeniz araşma bir engel koymanızdır. Faydasız otlara terk edilmiş bir bahçe faydasız bir bahçe, zehirli sulara terk edilmiş bir bahçe zararlı bir bahçe olacaktır.
  Faydasız ve zararlı olana ne kadar uzakta görünürseniz görünün, aranıza bir engel koymamışsanız, aslında bunlara çok yakınsınız demektir. Her an yüz yüze gelebilirsiniz. Araya bir engel koymuşsanız, bunlara ne kadar yakın görünürseniz görünün aslında bunların tehlikesinden uzaktasınız demektir.
 Peki, faydasız ve/veya zararlı olanla aranıza koymanız gereken o sağlam engel nedir?
 Faydasızla aranıza koyacağınız engel, faydalı olanlardır. Zararlı ile aranıza koyacağınız engel hem zararsız hem faydalı olanlardır. Çirkinliklerle aranıza koyacağınız engel, güzelliklerdir.
 Kötülüğü engellemek istiyorsanız iyilik yapmalısınız. Karşısına iyilik engeli çıkarılmamış her kötülük, zararını gösterecektir.
 Diyelim; evinize yakın bir çocuk parkını, orasını mekân tutan insanlar yüzünden tehlikeli buluyorsunuz ve çocuğunuza yasaklıyorsunuz. Park yasak.. Yasak ama çocuğunuzu tehlikesiz parklara da göndermiyorsunuz, götürmüyorsunuz. Çocuk mutlaka o tehlikeli-yasak par^a gidecektir. Çünkü tehlikeli ile aranıza bir engel koymadınız. O engel tehlikesiz olanlar değil mi?
 İşte "engel" genel olarak budur. Yapılmamasını istediğiniz işlerin yapılmaması için, yapılması gerekenleri yapmak-yaptırmak.
 Zararlının önüne faydalıdan bir engel dikin. Zararlı olanı yasaklamakla kalmayın faydalı olanı yapın. Yoksa "yasaklamak" işe yaramayacaktır.
 Bahçenizdeki faydasız-zararh otlarla aranızdaki engel güldür, karanfildir, lâledir. Gönül bahçeniz de böyle değil midir? Orayı gülsüz bırakırsanız türlü otlar orayı da kaplamayacak mıdır? Kaplayacaktır. Çünkü orasının boş kaldığı hiç görülmemiştir.
 
DERLEYEN...EDİTÖR
 İletişim:[email protected]
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :Kişisel gelişim - bireysel gelişim -

Yorumlar