ESNEK OLUN

Esneme lafının anlamı içinde saklı, esnek olabilmek için gerilmek gerekir, öyle değil mi? Bu bir fizik kuralıdır, gerilmeden esneklik olmaz. İşte hayat da böyledir, başınıza gelen olaylar karşısında ne kadar gerilirseniz gerilin, dengelerinizin bozulmasına izin vermeyin. En azından her olay karşısında dengelerinizin bozulmasına müsaade etmeyin.
Esneklik, planlarınızı kurmak ve sürdürmek için en iyi malze-menizdir. Esneklik sizi ne kendi tahakkümü altına almalı ne de sizden çok fazla uzaklaşmalıdır. Bu dengeyi siz kuracaksınız] Esnekliği her zaman yanınızda taşımanız gerekir. Gireceğiniz her iş toplantısında, gün içinde amirlerinizle olan münasebetinizde, sizden daha alt konumdaki insanlarla olan ilişkilerinizde her zaman, her yerde ihtiyaç duyacağınız bir şeydir esneklik...Esnekliği siz biçimlendirmelisiniz, kendi isteğinize göre şekillendirerek, kendi amacınıza uygun bir hale getirerek hayatınıza sokmalısınız. Yani her zaman ihtiyacınız olduğunu bilin, ama her şekilde kullanamayacağınızı da unutmayın!
Örneğin, sakar bir çaycınız varsa ve her geldiğinde çayı tabağa dökerek getiriyorsa, ona karşı birkaç kez esnek davranabilirsiniz, uyarabilirsiniz, nasıl yapması gerektiğini anlatabilirsiniz. Buna rağmen düzelme olmuyorsa, o zaman o kişiye karşı gerilmek ve sertleşmek yerine; ya durumu kabullenirsiniz ya da yerine başkasını bulursunuz.
Örneğin, sabah amirinizin odasına girdiniz, gereksiz yere size çıkıştı diye hemen sert bir karşılık vermeniz de yerinde bir davranış olmaz. Başkasına sinirlenmiş olabilir, kötü bir gece geçirmiş
olabilir. Hepsini bırakın, sudan bir sebepten dolayı sinirleri bozuk olabilir. İşte tüm bunları göz önünde bulundurarak, siz bir sebep bularak daha sonra gelmek üzere odayı terk edin. Bir süre sonra sekreterinden psikolojisi hakkında bilgi alın ve doğru zamanı yakalayarak yanına gidin.
Bunun adı alttan alıp kendini ezdirmek değildir, esnek olarak olumlu sonuçları yakalamaktır. Bu size hiçbir şey kaybettirmez, aksine kazandırır. Hatta sabah size çok sinirli davranan biri sizin tutumlarınız karşısında öğleden sonra sizden özür dileyebilir. Size karşı kendini suçlu ve borçlu hissedebilir. Her zaman böyle olmasa da çoğu zaman hep bu şekilde güzel sonuçlar elde edersiniz. Bana inanın!
Dediğim gibi, fizik kuralıdır gerilmeden esneklik olmaz. Kendimizi germenin de faydalan olduğunu görüyoruz, öyle değil mi? Tabii ki bu gerginlik kırılma noktasında olmamalı, kendinizi sizi hırpalayacak ya da başkalarına ezdirecek kadar germemelisiniz. Esneme noktasına geldiğinizi hissettiğiniz ana kadar germelisiniz. Birkaç kez bu tür durumlarla yüz yüze geldiğinizde nerede ne yapacağınızı iyice kestirebilirsiniz. Yani, her şeyin başı tecrübe, tecrübe, tecrübe...
"Her eylemin atası, düşüncedir." Ralph Waldo Emerson
 DERLEYEN...EDİTÖR
İletişim:[email protected]
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :başarı - başarı yolları - motivasyon - kişisel gelişim - bireysel gelişim - motivasyon -

Yorumlar