ENERJİ SAVURGANI OLMAYIN

ENERJİ SAVURGANI OLMAYIN
Bu konu üzerinde bir seferinde, bir avukatla ateşli bir tartışmaya girişmiştim. Ona göre, her insanın çalışma gücünü tam anlamıyla ortaya koyabilmesi için, daha önce mutlaka belirli bir hazırlık yapması zorunluydu. Rastlantıya bakın ki, ertesi gün kendisini yazıhanesinde görmem gerekti. Bu da bana, ne kadar haksız olduğunu yüzüne karşı söyleme olanağını verdi. Zira benim bir işimi konuşması gerektiği halde, bu konuşmayı yapabilecek hale gelinceye kadar on dakikadan fazla bir zamanı boş yere harcamış bulunuyordu.
İlkin kurşun kalemini açtı, arkasından bir dosyayı aradı. Sonra bir telefon bekledi; sonunda da yanında çalışan bir gence iki kitap getirtti. Yani benim işimle ilgili ön hazırlıkla ilgisi bulunmayan ve çoktan yapılıp bitirilmiş olması gereken ıvır zıvır şeylerle uğraştı.
Zamanı nasıl harcadığını yüzüne vurunca da, bu sefer de görüşlerimde bazı gerçek yanlar bulunabileceğini kabul etmek zorunda kaldı. O halde siz de, günlük çalışmanıza başlamazdan önce, bu çalışma için gerekli ne varsa hepsini hazır etmelisiniz. O zaman bir silgi bulmak, bir bardak su içmek, bir yaprak kağıt, ya da daha başka herhangi bir şeyi alıp gelmek için çalışmanızı kesmek zorunda kalmazsınız. Hiçbir zaman değerli vaktinizi hovardaca harcamayın ve en kısa süreye indirilmiş bir ısınmadan sonra hemen gerçek çalışma havasına girin.
Her çalışma programınız için gerekli öteberinin bir listesini
yapmanız ve bunları çalışma yerinizde hazır bulundurmanız da çok yerinde olacaktır.
Bu listeye ‘çalışma malzemem’ başlığını koyun ve gereğini duyabileceğiniz ne varsa hepsini kullanılma sırasına göre bir bir yazın. Daha sonra her çeşit gereksiz ara vermeleri bertaraf etmek için, çalışmaya başlamazdan önce bu listeyi şöyle bir gözden geçirmeniz yetecektir.
Yeni çeşitlerin sunulmasını amaçlayan bir iş gezisi hazırlığında liste aşağıdaki gibi bir görünümde olabilir:
ÇALIŞMA MALZEMESI
Bloknot
Yeni mallar katalogu
Eski mallar katalogu
Kurşun kalem (siyah, mavi, kırmızı)
Sipariş defteri
Müşteriler listesi
Tren, uçak, vapur tarifeleri
Oteller listesi
Bu hazırlıktan sonra artık, belleğinizin çalışmasını ikide bir kesmek zorunda kalmaksızın yeni satış ve gezi planınız üzerinde çalışmağa başlayabilirsiniz.

DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:[email protected]
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :hafıza - bellek - hafıza teknikleri -

Yorumlar