Eğitim Hayatın İnceliklerini Görmeyi Sağlar

İngiliz yazar S. Johnson "Hayatın zevki çeşitliliğindedir" demiştir. Yeni bilgiler edinmek insanın hayata bakış ufkunu genişletir, kişiliğini geliştirir ve hayatın ince özelliklerinden zevk almanın yollarını gösterir.
 
Ayrıca yükseköğrenim görmenin önemli avantajlarından biri de, kişiye farklı ilgilere, becerilere, görüş ve inançlara sahip insanlarla bir araya gelmek imkânını vermesidir. Böylece insanın kendi ufkunu genişletmesi, yeni sentez ve yorumlara gitmesi mümkün olur.
 
Böylesine farklı insanlarla bir araya gelmek, kişiye aynı zamanda dünyanın sonsuz çeşitliliğini algılama fırsatı verir. Fransız yazar M. Montaigne'nin dediği gibi, "Dünyada birbirinin eşi ne iki görüş vardır, ne iki saç kılı, ne de iki tohum." Eğitim yoluyla insan, bu tür bireysel farklılıkları anlamayı, hoşgörmeyi ve bundan yeni sentezler yaparak, tadına varmayı öğrenir.
 
Eğitim Hayatı Kontrol Etmeyi Kolaylaştırır
 
Yükseköğrenime başlamak kişiye daha büyük bir güven ve sorumluluk kazandırır. Çünkü yükseköğretim aşamasında genç birey kendi kaderini kontrol etmek ve kendi geleceği üzerinde etkili olmak konusunda çok daha büyük sorumluluk ve inisiyatif kazanır. Yükseköğretim kişiye bağımsız düşünme becerisini geliştirmek için yardımcı olur. Genç birey problemleri kendisinin de çözebileceği konusunda güven kazanır.
 
Böylece daha evvel yapılmış ve söylenmiş olanlara sadece karşı çıkmak veya onları körükörüne kabullenmek yerine, genç birey kendi çözümlerini geliştirme şansına sahip olur.
 
 
 
Derleyen : Editör
 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :Egitim - Hayatin - inceliklerini - Gormeyi - Saglar -

Yorumlar