Diyafram

Nefes, vücudun doğal gevşeticisidir. Nefes verdiğinizde havayı serbest bırakırsınız ve vücudunuz gevşeme hissiyle dolar. "Ama bu bana olmuyor." diye düşünebilirsiniz. Maalesef, çoğumuz uygun şekilde nefes almıyoruz ve bu nedenle de çoğu zaman, nefes almanın sonucu olarak gevşeme hissetmiyoruz.
Nefes alma hareketinin gevşemeye yönelik faydalarından yararlanmak için diyafram solunumu yapmanız gerekir. Çoğu insan, alışkanlık sonucu göğüsten nefes alır; derin nefes almaları istendiğinde, karınlarını ve pelvik kaslarını içlerine çeker ve sıkıca tutarlar. Mücadele
veya kaçış tepkisinin bir parçası olarak, diyafram solunumundan, yüzeysel (veya göğüsten) solunuma geçişten bahsetmiştik. Gün boyunca çok fazla sayıda ufak tefek sıkıntı yaşadığınız için, nefesinizi tutarak gergin ve sığ göğüs solunumuna geçmeniz alışılmadık bir şey değildir.   Göğüs solunumuna alıştıkça, diyafram solunumu giderek güç ve tuhaf gelmeye başlar. Diyafram solunumu yapıp yapmadığınızı anlamak için, sol elinizi göğsünüze ve sağ elinizi karnınıza, göbeğinizin altına koyun. Şimdi, nefes alırken hangi elinizin hareket ettiğine bakın. Eğer sol eliniz hareket ediyorsa, göğsünüzden nefes alıyorsunuzdur. Eğer sağ eliniz hareket ediyorsa, diyafram solunumu yapıyorsunuz demektir.
Yeniden doğru nefes almayı öğrenebileceğiniz en iyi pozisyon, sırt üstü uzanmaktır. Bu pozisyonda diyafram solunumunun dışında nefes almak zordur. Vücudunuzun çok doğal olarak ve zahmetsizce yapabildiği nefes alma işi başlangıçta size güç görünürse, şaşırmayın. Bu, herhangi bir alışkanlık gibidir; bir şeyi uzun süre belli bir şekilde yaparsanız, yaptığınız yanlış bile olsa normal ve doğru olduğunu düşünmeye başlarsınız. Bu işi gerçek uzmanlarından öğrenmek isterseniz, küçük çocukların nefes alışlarını izleyin: Nefes aldıklarında mideleri şişer ve verdiklerinde içe çöker. Gevşeyebilmenin ilk adımı diyaframdan nefes alabilmektir. Bu, aşağıda, bahsedeceğimiz egzersizlerin tümünün temelini oluşturur.
DERLEYEN: EDİTÖR
İletişim:[email protected]
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :meditasyon - psikoloji - terapi - tai chi - tai chi chuan - thi chi - özel eğitim - nasıl yapılır - kişisel gelişim - kişisel başarı - bireysel gelişim - bireysel başarı - -

Yorumlar