BİLGELİĞİN İLK ADIMI -BİLGELİK HİKAYELERİ

Bir zamanlar bir delikanlı bir bilgeye talebe olmak istedi. "Bana talebe olmak zordur, korkarım sen bunu başaramazsın" dedi bilge.
 
Ama genç kararlıydı, kendisinden ne isterse yapmaya hazır olduğunu söyledi. Bilge de ona manevi yoldaki ilk vazifesini verdi:
 
"Bir yıl boyunca kim seni kızdırmaya çalışsa ona bir lira vereceksin!"
 
Genç denileni yaptı. Tam bir yıl boyunca kendisini öfkelendirmeye çalışan insanlara para verdi. Bir yılın sonunda genç, bilgeye geldi. Bundan sonraki vazifesine hazır olduğunu söyledi. "Önce şehre git ve bana biraz yiyecek al" dedi bilge.
 
Genç yanından ayrılır ayrılmaz bilge, dilenci kıyafetine bürünerek, kestirme yoldan ondan önce şehre vardı. Gencin geçeği yolda oturdu ve bekledi. Tam genç yoldan geçecekken ona hakaret etmeye başladı. Ne kadar aptal göründüğünü söyledi ama gençte hiçbir öfke işareti yoktu. "Ne kadar harika" dedi genç, "tam bir yıl boyunca bana hakaret edene para ödemek zorunda kaldım, şimdi tek kuruş ödemek zorunda değilim..."

Bunun üzerine üzerindeki elbiseyi çıkaran bilge gence şöyle dedi: "Başkalarının ne dediğine aldırış etmemeyi başaran kişi, bilgelik yoluna adım atmış demektir. Eminim ki sen de bundan sonra hakaretlere aldırış etmeyeceksin ve doğru bildiğin yoldan asla şaşmayacaksın."
 
Kötü ve olumsuz sözlere kulak asmadan ve geriye bakmadan kendi yolumuzda ilerlemeliyiz
 
Kullandığınız kelimeler, nasıl yaşayacağınızı belirler. Yunan Atasözü

DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:[email protected]
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :bilge hikayesi -

Yorumlar