BEYİN NASIL OLUŞUR?

BEYİN NASIL OLUŞUR?
Babanın sperma hücresiyle annenin yumurta hücresinin birleşmesi sonucunda hayat başlar. Bu ikisi annenin vücudu içinde tek bir hücre oluşturacak şekilde birleşir.
Bu tek hücre yaklaşık 100 trilyon hücreden oluşan vücudu meydana getirmek üzere zorlu bir büyüme ve çoğalma görevine başindadır.
Başlangıçta beynin Bulunmadığı bir hücre yumağı vardır.
Çok geçmeden bazı hücreler birleşerek beyni ve belkemiğini oluşturmaya başlarlar, ilk başta hücre yumağının yüzeyindeki hafif bir büyük görünümündedirler.
Oyuk giderek derinleşir ve böylece sinir tüpü oluşmaya başlar.
Sonra oyuğun iç tarafındaki hücreler sinir hücresine dönüşmeye ve tüpün dış yüzeyine doğru ilerlemeye başlar.
Annenin döl yatağında bulunduğu dokuz ay boyunca beyin dakikada 250 bin yeni sinir hücresi üretir.
Doğumda beyin oluşumunu neredeyse tamamlamıştır; vücutlarının diğer kısımlarıyla kıyaslandığında bebeklerin kafalarının o kadar büyük olmasının sebebi de budur.
kin kafasının dörtte üçü büyüklükte olur. Dördüncü yılda, insan beyni doğum sırasındakinin dört kaü büyüklükte, yani 1400 santimetreküp kadardır.
Evet, gelişmekte olan bir beynin içinde, ayrı bir şahıs olmak hangi aşamada filizleniyor? Nöron devreleri bireysel bir beynin* yanı sıra ayrı bir şuur nasıl ortaya çıkarıyor? Bir cenin neyin şuurunda olabilir? Beyin, doğru biçimde büyümenin ne olduğunu nasıl bilmektedir? Hızlı gelişim süreci içinde büyüme planını nasıl güncelleştirmektedir? İnsan beyninin bu muhteşem ve büyüleyici gelişim süreci sırasında araya giren unsurlar nelerdir? Bu konular tam bir muamma olmaya devam etmektedir.
 DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:[email protected]
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :beyin - beyin nasıl çalışır - beyin nasıl oluşur -

Yorumlar