Amaçlarınızı Kendiniz Seçin

Amaçlarınızı Kendiniz Seçin   
Çoğu insan amaçlarını başkalarının düşüncelerine göre seçer. Bunun yerine gerçekten neyle ilgilendiğinizi düşünün ve üstesinden gelmeniz için anlamlı amaçlar edinin.                             
Gary, Deniz Kuvvetleri'nde yirmi yıl pilot olarak hizmet gördükten sonra ordudan ayrıldı. Askerlik arkadaşları Gary'nin ilerde terfi etme olasılığı varken askerliğe veda etmesine şaşırdılar. Gary bunu nasıl yapabilirdi? Ona ne olmuştu? Arkadaşları bunu ona soramıyorlardı ama, bilmek de istiyorlardı.
Gary'nin bu sorulara cevabı şu oldu. ‘En yüksek rütbeye gelmeyi aklıma getirmedim, hiçbir zaman bunun hayalini kurmadım,’ dedi. ‘Bu sizin hayaliniz olabilir ve bunu hayal etmeniz güzel bir şey ama, benim için değil.’
Gary'nin hayali çocuklara hizmet etmekti ve böylelikle ülkesine de hizmet etmiş olacaktı. Gary yöredeki okulda hizmet verdi ve birkaç yıl sonra da lisenin müdürü olmasını istediler. Gary'e göre öğrenmek uçmaya çok benziyordu. ‘Ellerinizle kontrol ediyorsunuz, üstün ve ilerde olmak gücüne sahipsiniz. Her şey sizin elinizde,’ diyordu. Öğretmek onun için hayallerinin gerçekleşmesi demekti ve arkadaşlarının düşündüğü gibi askerlikte kalmış olsaydı bu hayalini hiçbir zaman gerçekleştiremeyecekti.
İnsanların kendilerini mutlu hissetmeleri için yaptıkları her şeyde başarılı olmaları gerekmez. Fakat insanlar kendi hayatları üzerinde kontrolü koruduklarına, sürdürdüklerine inanmalıdırlar. Kendi durumlarından ve kararlarından sorumlu olduklarını hissedenlerin hayattan tatmin olmaları diğer insanlardan üçte bir oranında daha fazladır.
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:[email protected]
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :yaşam - amaç - hedef -

Yorumlar