Alt Sistemler- NLP

Alt Sistemler:
Alt sistemler bizim deneyimlerimizi nasıl kodladığımızı ve farklı duyusal sistemleri nasıl ayırt ettiğimizi gösterir. Her temsil sisteminde yaptığımız ince ayrıntılar, içsel temsillerimizin niteliği ve düşüncelerimizin en küçük yapı taşlarıdır. "Her temsil sisteminin bir parçasını oluşturan ince farklılıklar ve ayrıntılardır. Görsel, İşitsel, Dokunsal, Kokusal, Tatsal ve İşitsel Dijital sistemlerinin alt gruplarıdır. Deneyimlerimizin kodlarını çözer ve ona anlam kazandırırlar." (Ralph Watson)
Temsil sistemlerimizi oluşturan parçalardır.Beynimizin deneyimlerimizi sınıflandırmasını ve kodlamasını sağlarlar. Örneğin; Görsel Alt Sistemler uzaklık, derinlik, renk, parlaklık, büyüklük; İşitsel Alt Sistemler volüm, ton, ses perdesi, ritim, tempo; Dokunsal Alt Sistemler doku, basınç, ısı, yoğunluk.
Alt sistemleri kullanarak şeyleri algılamamızı değiştirebiliriz.Eski bir deneyimimizi hatırlarız, onun parlaklığını ve sesini arttırırız ya da parlaklığını ve sesini azaltırız, böylece onunla ilgili duyularımızı değiştiririz. Örneğin onun parlaklığını arttırdığımızda, onu daha yoğun hissetmeye başlarız, parlaklığını azalttığımızda ise yoğunluğu azaltmış oluruz.

DERLEYEN... (EDİTÖR)


Bu makale şu konularla ilgili olabilir :nlp - alttemsiller -

Yorumlar