Tırnak Yeme Sorunu

Küçük yaşta parmak emen çocukların bir süre sonra tırnak yemeye başladıklarım gözlemleyebiliyoruz. Öncelikle pek çok tehlikeyi beraberinde getiren bu sorunun getirdiği riskleri gözden geçireceğiz.
Tırnak yeme alışkanlığı sadece çocuklarda görülmez. Gençlik döneminde ve yetişkinlerde de görülür. İlk olarak stresten veya tırnak yiyen bir aile bireyinden etkilenmeden dolayı başlayan bu sorun kısa bir süre sonra engellenemez bir alışkanlık haline gelir. Tırnak yeme yaşamın sorunlu anlarında artar, sorunlar azaldıkça veya yoluna girmeye başladığında kısa süreli azalmalar gösterir. Gerginlik ve sıkıntılı dönemlerde ise fazlalaşır.
Çocukluk döneminde kardeş kıskançlığı, ailede yaşanan sorunlar ve şiddet gibi pek çok olay tetikleyici ve artırıcı rol oynayabilir. Özellikle de okul sorunlarında ve başarısızlıklarda en doruk noktasına ulaşır.
Gençlik döneminde okul başarısızlıklarının yanı sıra kız erkek arkadaşlıklarında yaşanan sorunlar, iniş çıkışlar tırnak yemeyi devam ettirir.
Yetişkinlik döneminde ise iş stresi ve eşle ilişkilerden kaynaklanan stres tırnak yemeyi pekiştirebilecektir.
Öncelikle tırnak yemenin getirdiği fiziksel tehlikelerden bahsedeceğiz. Tırnak yemeye uzun süre devan edenlerde dişlerin kesici kenarları aşınabilir. Ya da dişlere yapılan basınçla dişler köklerinden sallanabilir. Diş etleri mikrop kapabilir. Tırnak içindeki bakteriler diş etini iltihaplandırabilir.
Yapılan araştırmaların da gösterdiği gibi normal şartlarda ağızda bulunmayan mikro organizmaların, tırnak yeme yoluyla özellikle tuvalet sonrası ellerini yıkama alışkanlığı olmayan çocuklarda ağza taşındığı saptanmıştır. Önemli tehlikelerden bir başkası da bağırsaklarda hastalık yapan bazı maddelerin ve parazitlerin ağza taşınarak bu yolla ağız ve bazı sistemleri ilgilendiren enfeksiyonlara yol açmasıdır. Özellikle çocuklara tuvalet sonrası ellerini yıkama alışkanlığı öğretilmelidir.
Tırnak yiyen çocuklar diğer çocuklara oranla daha çok hastalanırlar. Okula gidemedikleri günlerde biriken derslerine çalışmakta zorlanırlar. Böylece okuldan ve dersten de uzaklaşabilirler. Sık hastalanmalarının derslerindeki başarıyı olumsuz yönde etkilediği de söylenebilir.
Tırnak yiyenlerde görülebilecek diğer hastalıklar ise kalp kapakçıklarını tutan mikrobik hastalıklar, anjin, ağız ve sindirim yolu enfeksiyonları gibi ağır antibiyotik kullanmayı gerektiren hastalıklar olabilir.
Bu sorunun yol açtığı diğer sorunları boğaz, diş eti ya da kalp kapakçıklarına kadar inen tehlikeler, sık sık okula gidememe ve ders başarısının düşmesi olarak düşünelim, sonuçta tırnak yeme alışkanlığını bir an önce halledilmesi gereken acil bir problem olarak görmeliyiz.
Tırnak yemenin yukarda bahsettiğimiz fiziksel tehlikeleri ve yaşam kayıplarının yanı sıra psikolojik olumsuzlukları da vardır. Çocuklar böyle alışkanlığı olan arkadaşlarıyla alay edebilir ve onunla ilişkilerini keserek onu dışlayabilirler. Tırnak yiyen kendi görüntüsünün ne kadar rahatsız edici olduğunu bilir ve çoğunlukla bu durumdan kurtulmak ister.
Tırnak yeme sonucu ortaya çıkabilen parazitler, çocuktan kardeşlerine ve diğer aile bireylerine de geçebilir ve onları da tehdit edebilir. Bu tür parazitlerin içinde yer alan kancalı kurtçuklardan kurtulmak çok zor, külfetli ve uzun bir süreç ister. Parazitler hızlı üredikleri için bu süreç aileyi fazlasıyla sıkıntıya sokabilir. Hatta bazen bu parazit ilaçlarının tüm aile tarafından kullanılması gerekebilir.
Çocuklar ister istemez tuvalet esnasında ellerini ve tırnaklarını dışkılarına değdirebilirler. Evde onların ellerini çok dikkatli bir biçimde yıkamalarını sağlayabilirsiniz. Ama okulda böyle özel durumlarda tuvaletlerde sabun bulunmayabilir. Ya da çocuk bir an evvel oyuna koşmak için ellerini hızlıca yıkar gibi yapar bu yüzden de tırnak uçları tamamıyla temizlenmeyebilir.
Ailelerin bir psikologa gitmeden tırnak yemeye karşı koruyucu oje kullanması uygun bir seçenektir. Tırnak yemeye karşı koruyucu oje kullanmakta gecikmemek gerekir. Oje kullanmaya, çocuğunuzun tırnak yediğini fark ettiğiniz anda başlamalısınız. Eğer tırnak yeme alışkanlık haline geldi ise oje tek başına yeterli olmayabilir. Bunun için psikolojik destek gerekebilir. Tedavide ojeyi kullanma şekliniz de önemlidir. Düzenli takip gereklidir. Şöyle düşüaün; çocuğunuzda veya sizde böyle bir alışkanlık 1 yıldan fazla bir zamandır devam ediyorsa, tırnak yemeye karşı koruyucu ojeden sihirli bir dokunuş beklemeyin. Sabırlı ve kararlı olun. Ojeler sizin ve psikologun işini kolaylaştıracaktır. Bu tedavide hızlı olmak size pek çok avantaj kazandıracaktır.
DERLEYEN...EDİTÖR
İletişim:[email protected]

 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :psikolog - psikoloji - çocuk - çocuk psikolojisi -

Yorumlar