Obsesyon - Obsesif Kompulsif Bozukluklar

Obsesyon - Obsesif Kompulsif Bozukluklar
Obsesyonlar, kişiyi rahatsız eden, gerçekte olması mümkün olmayan düşüncelerdir. Halk arasında obsesyonlara takıntı veya saplantı da denir. Temizlik konusunda takıntı daha çok rastlanılan
bir obsesyondur. Obsesyonların yanı sıra bazen de kişinin saplantılarından kurtulmak için geliştirdiği tekrarlayıcı davranışlar devreye girer. Bu davranışlara kompulsiyon adı verilir. Kişinin zihinden uzaklaştıramadığı örneğin, hastalık bulaşacağı fikri bir obsesyondur. Bundan kurtulmak için sürekli yıkanma ve temizlenme davranışı ise tekrarlayıcı davranış olan kompulsiyondur.
Sık görülen takıntılar; kişinin kendisinin sevdiklerine ve yakınlarına zarar verebileceği veya zarar görebileceği düşüncesi, dini takıntılar ise akıldan geçirilmesi engellenemeyen, durdurulamayan dini düşüncelerdir.
Kişiye sıkıntı veren, korkutan, ürküten, zora sokan takıntılardan kurtulabilmek için sayı sayma, kontrol etme, tekrarlama gibi davranışlar yapılır. Bu rahatsızlık inatla devam eden bir hastalıktır. Obsesyonlar arttıkça kişinin hayatla uyumu, iş hayatı ve çevresiyle olan ilişkileri bozulur.
Kaynaklarda bu rahatsızlığın kadınlarda erkeklere oranla daha sık görüldüğü belirtilmektedir. Bu rahatsızlığın çözümü ve tedavisi vardır. Fiziksel rahatsızlıklarda olduğu gibi erken teşhis tedavi başarısını hızlandırabilmektedir.
Bu rahatsızlıkta genellikle, hasta çok sıkıntı çekmesine rağmen tedaviye gitmeyebilir. Deli sanılabileceği korkusuyla çevresinden uzaklaşır, izole olur. Bunun sonucunda yalnız kaldığından dolayı sevilmediğini, istenmediğini düşünür, depresyona girer, mutsuz olur takıntısına daha fazla sarılır.
Çevresindeki insanlar başlangıçta onu aramaya cesaret edemez, bir süre sonra onu aramamaya başlarlar. Bu noktada kişi kendisinin haklı olduğuna karar vererek takıntısını sürdürmekte daha ısrarcı olur.
Obsesif-kompulsif rahatsızlığın tedavisi terapi ve ilaç yoluyla olur. Rahatsızlık yaşayan kişinin yakınlarının tedaviye gitmesi konusunda ona destek olması tedavinin başarısının en önemli kısmını oluşturur.
 DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:[email protected]
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :Çarpıntı - Titreme - Terleme - Kaslarda gerginlik - Midede rahatsızlık hissi - Göğüste sıkıntı hissi - Sıcak ya da soğuk basması - Başta ağırlık hissi-baş ağrısı - depresyon - sağlık - psikoloji - hastalık - ruh sağlığı -

Yorumlar