KALABALIĞIN ARASINDAN SIYRILMAK

KALABALIĞIN ARASINDAN SIYRILMAK
İnsanlar meslekterinde 10 - 20 yıl çalışıp da, biraz zaman ayırıp hedef belirlemezler, mesleklerinde kendilerini geliştirmek için neler yapmaları gerektiğini düşünüp bunun için çaba sarf etmezle!
Birçoğumuz işinde vasatın ötesine geçemiyoruz. Bir işte vasatın üzerine çıkmanın önemini anlayamıyoruz. Özellikle ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşulları göz önüne aldığımızda, ortalamanın üzerine çıkmak iş güvenliği açısından önem taşıyor. Şirketler kapansa da, ekonomi krize de girse, mesleğinde öne çıkmış olanlar, iş bulma konusunda bir sıkıntı çekmezler.
Öyle bir toplumda yaşıyoruz ki, herkes 'Ortalama olmak için dua edelim.' diyor. Dikkat etmezseniz, siz de ortalama olursunuz. Çünkü bunun için bir çaba sarf etmeniz gerekmiyor. Yaptığınız işte öne çıkmayı hedeflemezseniz, vasat olmaya karar vermiş olursunuz.
Beceri ve performanstaki ufak nüanslar, alınan sonuçlarda büyük farklar meydana getirir. Kazançları daha yüksek olan insanlar, çok mu iyiler? Hayır. Sadece belli alanlarda, biraz daha iyiler. Sizin de büyük sıçramalar yapmanız için bazı alanlarda küçük ilerlemeler kaydetmeniz yeterli olur.
Hedefler belirleyip ileri çıktığınızda, gerçekte çok fazla rekabetin olmadığını görürsünüz.
Başarılı insanlar, herkesle değil, sadece hedefleri o-lan insanlarla rekabet ediyorlar.
Birçok kişi okumuyor, birçok kişi öğrenmiyor. Siz okuyup öğrenmeye başladığınızda, kalabalığın arasından çok çabuk sıyrılırsınız.
Hedef belirlediğinizde, hedefsiz çalışmayla yıllar sonucunda alınabilecek mesafeden daha fazla yolu, çok daha kısa zamanda alabilirsiniz. Normalde bir ayda yaptığınız bir işi, bir haftada, hatta birkaç günde bitirebilirsiniz.
Hedefler size yön verir. En karanlık gecelerde ve en sert fırtınalarda bile size yol gösterir.
Bazen tatillerimizi, hayatımızdan daha dikkatli bir şekilde planlarız. Vurmak istiyorsanız, bir hedefe ihtiyacınız var. Şu aflaki durumunuzdan hoşnut olmamanız yetmez. Nereye gitmek istediğinize ve hayattan neler beklediğinize karar vermelisiniz.
En son ne zaman kendinizle baş başa kaldınız? Nerede olduğunuzu, nereye doğru gittiğinizi, nereye doğru gitmek istediğinizi düşündünüz mü? Çoğumuz adeta kendimizden kaçıyoruz.
Gerçek liderler sık sık yalnız kalıp kendilerini dinlerler. Kim olduklarını, nereye gittiklerini sürekli olarak düşünürler. Bütün biyografileri incelediğinizde, büyük başarılar elde etmiş insanların hayatlarındaki sıçramalar, her seferinde kendi başlarına zaman harcayıp kim olduklarını düşünmeye başladıktan sonra meydana gelmiştir.
 Diyelim ki, bir yere gitmek istiyorsun, ama nereye gitmek istediğini bilmiyorsun. Oraya ne zaman varmak istediğini bilmiyorsun. En iyi neyi yaptığını da bilmiyorsun. Yani, hepsini toparlarsak, hayattan ne istediğin konusunda en u-fak bir fikrin yok.
Bu durumda ciddi olarak düşünmeye zaman ayırıp bazı kararlar alman gerekiyor. Ne istediğine karar vermelisin. Hayatta tam olarak nereye varmak istediğine karar vermelisin.                         
Zeki, yetenekli, enerji dolu ve başarı için gereken her şeye sahip olabilirsiniz, ama hedefleriniz yoksa layık olduğunuz hayatı yaşayamazsınız.
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:[email protected]

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim - kişisel gelişim hikayeleri - kisiselgelisim -

Yorumlar