Her Birimiz Eşsiziz

Hayata bizi diğer kardeşlerimizden ayıran bazı özelliklerin bileşimleriyle başladık. Yıllar boyu insanlar bizi yonttu, oydu, çekiçledi, ufaladı ve cilaladı. Tam biz artık bitmiş ürünler olduğumuzu düşünmeye başladığımızda, birileri yine bizi şekillendirmeye başladı. Bazen, insanlar bize hayran olup sırtımızı sıvazladı ve bundan hoşlandık; ama diğer zamanlar alay edildik, incelendik veya ciddiye bile alınmadık.
Hepimiz kendi huylarımızla, kendi işlenmemiş malzememizle, kendi cins kayamızla doğduk. Bir kısmımız granit, bazımız mermer, bazımız su mermeri, bazımız kumtaşı. Kayanın cinsi değişmez ama farklı şekillere sokulabilir. Kişiliklerimizde böyledir. Yaşama kendi iç özelliklerimizle başlarız. Özelliklerimizin bazıları altın gibi güzeldir. Bazı özelliklerimiz ise gri çizgiler ile lekelidir. Koşullarımız, zekâmız uyruğumuz, ekonomik durumumuz, çevremiz ve kalıtımsal özelliklerimiz kişiliğimize biçim verebilir ama içimizdeki kaya aynı kalır.
Huylarım gerçek benliğimdir, kişiliğim üzerime giydiğim elbisedir. Sabah aynaya bakıp sade bir yüz, düz saçlar ve şişmiş bir vücudu görebilirim. Bu gerçek bendir. Bir saat içinde renk gelmiş bir yüz için makyaj yaparım, saçlarımı maşa ile kıvırırım ve pek çok kıvrımı kamuflaj etmek için çok yakışan bir elbise giyebilirim. Gerçek beni aldım, giydirdim ama altındakini kalıcı bir biçimde değiştirmedim.
Kendimizi anlayabilsek;
Neden yapıldığımızı,
Gerçekten kim olduğumuzu,
Neden böyle davrandığımızı,
Güçlü yanlarımızı ve onları nasıl kuvvetlendirebileceğimizi,
Zayıflıklarımızı ve onların üstesinden gelmeyi bilirdik.
Yapabiliriz! "Kişiliğinizi Tanıyın" bize kendimizi nasıl incelememi?; gerektiğini, güçlü yönlerimizi daha parlak ha]e getirmeyi ve zayıflıklarımızdan nasıl kurtulacağımızı gösterecek. Kim olduğumuzu, neden şu veya bu şekilde davrandığımızı bildiğimizde, ruhsal kişiliğimizi anlamaya başlayabiliriz, kişiliğimizi geliştiririz ve diğerleriyle geçinmeyi öğreniriz. Başka birini taklit etmeye çalışmayacağız, daha parlak bir kıyafet giymeyeceğiz veya yeni bir kravat takmayacağız, içimizdeki kaya yüzünden ağlamayacağız. Elverişli hammaddeyle yapabileceğimizin en iyisini yapacağız.
Geçmiş yıllarda imalatçılar klasikleşmiş figürleri çoğaltmanın yollarını buldular. Herhangi bir büyük hediye mağazasında düzinelerce David, Lincoln'den çizgiler, Reagan ve Kleopatra kopyaları ve Washington duvarları bulabilirsiniz. Taklitler bolca bulunur ama sizden sadece bir tane var.

DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:[email protected]

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :her - birimiz - essiziz -

Yorumlar