Gönülle İlgili Güzel Sözler

Bademin acısı ve tatlısı görünüşte birdir, ayırt edilemez. Kusur şunda ki, onların şekilleri, görünüşleri bir ama gönülleri bir değil; birisi acı, birisi tatlı.
Allah'a inanmayan kişinin gönlünde korku vardır. Çünkü o, öbür dünyanın, yani âhiretin hâlinden şüphe eder; zanla, şüphe ile yaşar durur.
Onun da bir yolu vardır. Orada koşar durur. Fakat o yol bir hakikat menzile varamaz. Gönlü kör olan kişi adımı korka korka atar .


Bu dünya küp gibidir. Gönül ise sanki derenin suyu. Bu dünya, aynı zamanda bir odaya benzer. Gönül ise, şaşılacak şeylerle dolu bir şehirdir. 

Câhilin gönlü dünyâya,ârifinki Allah’a bağlıdır. 

Gâf safâ buldu gönül ayînesi,gâh keder, Böyledir hal-i cihan,böyle gelmiş,böyle gider. 

Aslında şu gönül bir mescittir. Beden orada secdeye kapanmıştır. Nerede mescit, yani böyle gönül varsa, kötü huylu bir arkadaş onun keçiboynuzudur. Yani gönlün harap olmasına sebep olur.
Eğer senin gönlünde kötü bir arkadaşın sevgisi belirirse, bil ki, bu sevgi, gönül mescidinin yıkılmasına sebep olacaktır. Kendine gel de ondan kaç; onunla az konuş.
Öyle kötü bir dostun sevgisini gönlünde tutma, onu kökünden sök at. Çünkü o baş verir, boy atarsa seni de, mescidini de yıkar. 


Gönül bir âyinedir,ciddilik külfeti onu paslandırır.O pası latîfeden başka bir şey silmez. 

Birinin gönlünü bir kere kırdın mı,sonra yüz türlü iyilik etsen de,o bir tek kırgınlığın öcünden sakın.

Aynanın, cilalanmakla parlaması gibi ibadet de gönlü parlatıp temizler.
Lakin ayna bozuksa onun cilalanması zor olur.
Sana öyle bir ayna lazım ki az bir cila ona kâfi gelsin 

İnanmayan bir gönül,içinde kuş bulunmayan bir kafese benzer.

Kendine değer ver ve gönlünü olgunlaştır.Çünkü sen,bedeninle değil,ruhunla insansın.

Gönül sahibi, altı yüzlü ayna kesilmiştir; Hakk, altı yandan da o aynadan bakar. Ama altı yanda bulunanlara, o gönül sahibi olmadıkça bakmaz Hakk. 

Zenginler ile düşüp kalkmaktan sakın,çünkü bir kere gönlün onlara bağlanır,onların verdikleri şeylere alışırsa,Cenâb-ı Hak’tan başka bir rezzak edinmiş olursun.

Ey zengin! Sen Allah'ın huzuruna yüz çuval altın götürsen, Cenâb-ı Hakk buyurur ki: "Ey getirdiği yükler altında iki büklüm olan kişi. Bana gönül getir, gönül..."
 
Eğer o gönül senden razı ise, ben de senden razıyım. Ama gönül senden yüz çevirmişse, ben de senden yüz çeviririm.
Ben sana bakmam, gönüle bakarım. Ey can! Armağan olarak bana gönül getir.
Gönül, seninle nasılsa ben de öyleyim. Cennetler anaların ayaklan altındadır. Evlâtlar, annelerinin gönüllerini kırmazlar, onlara saygı gösterirlerse, onların hürmetine cennete gireceklerdir.
Halkın anası da, babası da, aslı da gönüldür. Ne mutlu o kişiye ki, bedene bakar da gönlü görür. 


Bu makale şu konularla ilgili olabilir : gönülle ilgili güzel sözler - gönül ile ilgili özlü sözler - aşk ile ilgili güzel sözler - gönül ile ilgili deyimler - gönül sözleri -

Yorumlar