ETKİLİ OLUMLAMA

1) Ben.....çok güçlü bir sözcüktür. Ben...'den sonra eklediğiniz her şeyi bilinçaltı bir emir olarak algılar. Cümleniz "ben" sözcüğünü açık ya da gizli şekilde içermelidir.
Ben şanslıyım.
Şanslıyım.... gibi.

2) Afirmasyonun amacı zihinde bir imge yaratmaktır. İmge düşünceden daha güçlüdür. Bunun için pozitif deklarasyon yapmak gerekir.
Gözlerinizi kapayın. Aşağıdaki cümleleri düşünmemeye çalışın.
Kedinin ağzında bir sıçan yokmuş gibi düşün.
Mor benekli bir fil düşünme.
Şimdi kendini tropikal bir adada, masmavi denizin yanında şemsiyeli bir içki yudumlarken düşünme.
Bunun mümkün olmadığını görürsünüz. Çünkü zihniniz negatif cümleleri algılamaz. Onları pozitif gibi algılar.
Çocuğunuza yaramazlık yapma, dediğinizde aslında ona yaramazlık yap diyorsunuz. Zihin olumsuz takıları ve kelimeleri algılamaz.
Yollarda "Aşırı hız yapmayın! Trafik canavarı olmayın! Ormanları yakmayın!" türü cümleler görürüz. Bu, iyi niyetle ama bilinçsizce yapılmış ikazlar, istenilenin tam tersi sonuç verir. Bilinçaltının algıladığı sadece, yap, ol ve yak sözcükleridir.
 
3) İsteğinizin doğasına göre şimdiki zaman, geniş zaman ya da geçmiş zaman kipi kullanın.
Girdiğim her ortamda kolaylıkla yeni arkadaşlıklar kuruyorum.
Hayalimdeki işi buldum.
Daima ihtiyacımı rahatlıkla karşılayan ekonomik koşulları yaratırım... gibi.
 Eğer "Hayalimdeki işi bulacağım" gibi gelecek zaman dili kullanırsanız, evren bu arzunuzu daima gelecek zamana atar.
 
4)  Kısa cümle kurun. Cümlelerinizi kelimesi 10 bin dolara mal olacak gibi özlü kurun. Uzun cümleler zihni uyutur.
 
5) Spesifik olun. Ben daha iyi bir insanım, cümlesi hiç de spesifik değildir, "iyi" kelimesi görecelidir. Kime ve neye göre iyi?
 
6)  Cümlenize duygu ve aksiyon sözcüğü katın. Duygu sözcüğü sizde duygu yaratır. Aksiyon sözü ise harekete geçmek için motivasyon sağlar.
Keyifle yaptığım tabloları talep ettiğim fiyatla sattım.... gibi.
 
7) Afirmasyonunuzu kişisel yapın.

Richard Gere ile birlikte oluyorum gibi başkasını içeren bir afirmasyon cümlesi olmaz. Ama doyumlu bir ilişki istiyorsanız, spesifik isim kullanmadan "sevdiğim ve sevildiğim bir insanla doyumlu bir ilişki yaşıyorum" diyebilirsiniz.
Listenizdeki tüm
 
Ümleleri afirmasyon haline getirin. Temiz ve cüzdanınızda taşıyabileceğiniz boyutta bir kâğıda cümlelerinizi sıralayın.
Bu cümleleri gün boyu cüzdanınızdan çıkarıp okuyun ve gözünüzde isteğinizi olmuş gibi canlandırın.

İsterseniz cümleleri evin sıkça gördüğünüz yerlerine keserek yapıştırabilirsiniz. Buzdolabının üzeri, aynanın kenarı gibi.
 
Afirmasyonlarınızı tekrar ederken onlara duygu kattığınızda arzu cümleleri haline gelir.
 
Duygusuz yapılan afirmasyon kâğıt üzerinde kaldığı kadar etkisizdir.
Çekim yasası sözlerin ardındaki duyguların enerjisine yanıt verir.
 
Yaşam Haritanızı Yapın
 
Afirmasyonlannızı somut şekilde hayal edebildiğinizde çekim gücünü harekete geçirebilirsiniz. İstediğiniz renkte bir fon kâğıdı alıp üzerinde isteklerinizi temsil eden resimlerin kolajını yapın. Bu çok keyifli bir egzersizdir. Aynı zamanda isteklerinize odaklanmanızı sağlar.
Hayatınızda nelerin gerçekleşmesini istiyorsanız, eski dergilerden, gazetelerden keseceğiniz resimlerle onları bir fon kağıdı üzerinde kolaj yaparak görselleştirin. Her gün göreceğiniz yere koyun. Hayalleriniz gerçekleşmiş gibi imgeleme yapın. Afirmasyon (onaylama) cümlelerinizi minik kağıtlara yazıp, evinizin ofisinizin belirli yerlerine koyun.
Örneğin, fit ve zinde bir bedene sahip olmak istiyorsanız, böyle vücutlu bir resmin baş kısmına kendi resminizi yapıştırın ve buzdolabının üzerine asın. İş hayatındaki başarı için kendinize örnek aldığınız birinin resmini yaşam haritanıza yapıştırın. Resmin etrafını olumlu mesajlarla donatın. Tüm bunların amacı bilinçaltınızı yeniden programlamak içindir. Bilinçaltı tarafından kabul gören her şey, bilinçle, özdisiplinle ve çabayla desteklenirse muhakkak gerçekleşir.

Eğitimlerimizde yaptırdığımız yaşam haritasında yarattıkları kolajların temsil ettiği şeyleri hayatlarında gerçekleştirmeyen olmadı. Hem de beklediklerinden çok daha hızlı bir biçimde.
Yaşam haritası sizin somutlaşmış hayal panonuzdur.
 
Mektup Yazın
 
Bir arkadaşınıza tüm istekleriniz gerçekleşmiş gibi duygu dolu dost bir mektup yazın. Mektubu göndermeniz gerekmez. Burada amaç, mektubu yazarken arzularınızı olmuş gibi hayal ederek yazıya dökmektir. Böylece NLP'de önerilen görsel, işitsel ve kinestetik kanalların hepsini bir arada kullanmış olursunuz.
 
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:[email protected]

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :bilinçaltı olumlama - pozitif olumlama - olumlama sözcükleri - kuantum olumlama cümleleri - kuantum olumlama nasıl yapılır - ücretsiz olumlama - olumlama cümleleri - olumlama nedir -

Yorumlar