EĞER İSTERSEN YAPARSIN - KİŞİSEL GELİŞİM HİKAYELERİ

En büyük ideali, judo sporunda dünya şampiyonu olmaktı. Okuldan çıktıktan sonra, judo okuluna devam etmek için trenle yirmi kilometrelik yolu göze alıyordu.
 
 
Günlerden bir gün kursa gitmek için yola çıktı; ancak, biraz geç kalmıştı. Bunun için de yetişebilmek için biraz acele etti. Yürüyen merdivenlerden hızla perona doğru hareket etti.

 
Kaygan zeminin oyununa gelen delikanlı ne olduğunu anlamadan kendini rayların üzerinde buldu. Hastanede gözlerini açtığında bir kolu artık yoktu. Trenin altında kalmıştı.

 
Kendisini ziyarete gelen hocası, en gözde öğrencisinin bütün hayallerinin yıkıldığını gördü; ancak, hocası öğrencisinden umutsuz değildi, iyileşir iyileşmez kursa beklediğini söyledi.
 
 
Çalışmalarda sadece bir hareket üzerine yoğunlaştırdı öğrencisini. Sağ
eliyle rakibinin sağ kolunu kavrayacak ve sağ ayağıyla mindere serecekti.
Bir yıl boyunca sadece bu hareketi çalıştırdı öğrencisine. Bu harekette o kadar çok hızlanmıştı ki, hocasını bile birkaç saniye içinde yere seriyordu.
Yarışmalara katıldı. Rakipleri ne olduğunu anlamadan kendilerini yerde buluyorlardı.
 
 
Sonunda hayallerine kavuştu ve dünya şampiyonu olarak madalyayı boynuna taktı.
 
 
Saygıyla hocasının elini öptükten sonra kafasına takılan soruyu hocasına sordu:
 
"Hocam niçin bütün rakiplerim bu harekete karşı savunmasız ve çaresiz kaldılar?"
 
 
"Çünkü," dedi hocası. "Bu hareketin judoda bir tek savunması vardır o da rakibin sol kolunu yakalamaktır. Yani görünürde senin zayıflığın olarak görülen sol kolunun olmayışı senin için bir avantaj oluşturdu."
 
 
"Bazısı, sorunun bir parçasıdır, herkesi suçlar, devamlı karanlığa küfreder.
Bazısı da, çözümün bir parçasıdır, sorumluluk alır,kalkıp bir mum yakar."

DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:[email protected]

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :kişisel gelişim hikayeler - doğan cüceloğlu hikayeleri - kişisel gelişim ile ilgili hikayeler -

Yorumlar