ÇOCUK VE TEMİZLİK

Çocuklarımızın daha küçük olmalarından dolayı nelerin temiz, nelerin pis olduğunu bilememeleri, temizlik konusunda bir takım sorunları da beraberinde getirmektedir. Özellikle 2-4 yaş dönemlerin de ev içerisinde, gerek yerde gerekse değişik şekillerde ulaştıkları nesneleri hemen ağızlarına götürmeleri, yere düşen yiyecekleri tekrar ellerine alıp yemeğe devam etmeleri söz konusudur. Ailelerin ise çocuklarını koruyup kollamaları, böyle nesnelerden uzak tutmaları gerekiyor. Aksi taktirde çocuklarda ağız yoluyla bulaşan mikroplardan dolayı, enfeksiyonlar oluşabiliyor.

Anne ve babaların yine özellikle bu dönemde, el ve yüz temizliğinin nasıl yapılacağını, çeşitli resimli veya görsel örneklerle destekleyerek çocuklarına öğretmeleri gerekir.

Çocuklar biraz büyüdükten sonra sokağa çıkmaya başlıyorlar. Sokaklarımız da temizlik açısından, özellikle büyük şehirlerin pek sağlıklı olmaması nedeniyle, üstleri kirlenerek tekrar eve dönüyorlar. Belki öylece sofraya oturuyorlar. Hatta yatağa giriyorlar.

Ailelerin, böyle durumlarda çocuklarının bu durumlarını görmeleri ve gerekli tedbirleri almaları gerekir. Yani çocuk oyundan gelince üzerini değiştirmesi, elini yüzünü yıkaması; bundan sonra diğer ihtiyaçlarını gidermesi sağlanmalıdır. Bazı ailelerimizin, çocuğun üstü başı kirleniyor, evi kirletiyor diye çocuğu sokağa çıkarmadıklarını biliyorum. Ancak doğrusu çocuk, akranlarıyla buluşacak, sokakta enerjisini atacak, eve geldiği zaman da ailesi ona gerekli hatırlatmaları yapacaktır. Aileler çocuklarına mutlaka el yüz yıkama alışkanlığını kazandırmalılardır. Sofraya oturmadan ve sofradan kalktıktan sonra ellerini yıkamalarını, dişlerini fırçalamalarını; tuvaletten çıktıktan sonra ellerini sabunla yıkamalarını; meyve ve sebzeleri yıkamadan yememelerini öğretmelidirler.


DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:[email protected]


Bu makale şu konularla ilgili olabilir :çocuk - temizlik - temiz -

Yorumlar