ÇOCUK VE GİYİM-KUŞAM

Giyim kuşamlar, çocukların sağlığını gerek doğrudan, gerekse dolaylı olarak etkilemektedir. Çocuklar, hızlı bir büyüme ve gelişim döneminde olmaları nedeniyle, giyeceklerinin sentetik maddelerde olmaması gerekir. Daha çok yünlü, pamuk veya keten türünden olması, onların sağlığı açısından önem arz etmektedir. Özellikle kış aylarında kalın giyinmeleri gerekir. Çünkü onlar daha küçük oldukları için üşüdüklerini fark edemezler.
 
Daha rahat hareket edemediklerinden, hareketlerini kısıtlayan kıyafetlerden çabuk sıkılırlar. Çocuklarda ileriki yaşlarda, modaya özendiklerinden dolayı, ince giyinme veya dar kıyafetleri tercih etme söz konusu olur. Dar kıyafetleri giyen genç ve çocuklarımızda çeşitli gelişim bozukluklarının ortaya çıkması muhtemeldir. Özellikle ergen gençlerimizin karşı cinse kendilerini beğendirme kaygılarından dolayı, ince giyinmeleri çeşitli kimyasal maddeleri (jöle, oje, ruj gibi) kullanmaları, onların sağlıkları açısından hiç hoş değildir.
 
Giyim kuşam, toplumsal kültürümüzün bir parçasını oluşturmaktadır. Anne ve babalarımız çocuklarına daha küçük yaşlardan itibaren, ahlaki değerlerle birlikte hangi kıyafetlerin giyilmesinin uygun olduğunu çocuklarına anlatmaları gerekmektedir. Aksi takdirde çocuklarımız girdikleri gruplarda ve topluluklarda beklemedikleri tepkilerle karşılaşabilirler. Çocuklarımız, televizyonlarda yer alan gerek reklam, gerekse bir takım dizilerde gördükleri kimselerin üzerindeki olumsuz kılık kıyafetlerin ve modanın etkisi altında kalmakta, onlara özenmektedir-ler. Aslında aileler bu durumun pek farkında olmazlar. Ancak çocuk belli bir yaşa gelip istediği kıyafetin alınması konusunda ısrar ettiği zaman durumu fark ederler. Kuşkusuz bu aşamadan sonra da çözüm zor olmaktadır. Ergenlerde bu sorunlar çok yaşanmakta ve ailelerle çocuklar arasında bir takım psikolojik sorunları ortaya çıkarmaktadır.
 
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:[email protected]


Bu makale şu konularla ilgili olabilir :çocuk - giyim - kuşam -

Yorumlar