AGORAFOBİ

"Agorafobi" teriminin kökü eski Yunanca "agora" ve "phobia" sözcüklerinden oluşur. Agora meclis, çarşı, pazar, toplanma yeri, phobia korku anlamında kullanılmış olup günümüzde de aynı anlamda kullanılmaktadır. VVebster sözlüğü agorafobi karşılığında şu açıklamayı veriyor: Alanlarda, açık yerlerde bulunmaktan, durmaktan kaynaklanan anormal korku. Mel Green sözlüğü ise agorafobi karşılığı şu açıklamayı veriyor: İnsanı panik nöbetine sürükleyici, kuşkusu duyulan endi-Şe, kaygı durumundan korkmak.

Fobiler arasında en sık görüleni agorafobidir. Eskiden sadece açık yerlerden, meydanlardan korkanlar için kullanılan bu terim günümüzde daha geniş anlamda kullanılmaktadır. Genel olarak agorafobi tipinde korku yaratan durumlar ve ortamlar
 
•   İnsanların toplu olarak bulunduğu açık ve kapalı alanlar: Açık hava gösterileri, maç, miting, park, meydan, cadde, sokak, bakkal, kasap, manav, büyük mağaza! market, lokanta, sinema, tiyatro, cami, kilise, havra.
 
•  Trafikle ilgili araçlar ve yollar: Araba, otobüs, metro, tramvay, tren, kayık, gemi, vapur, uçak, köprü, tünel, pasaj, alt ve üst geçit.
 
•  Hareketi kısıtlayan durumlar: Diş hekimi ya da berber koltuğu; hekim muayenesi, sırada bekleme, birisini bekleme, telefonda konuşma birisiyle uzun konuşma.
 
• Çalışma yaratan bütün çevre, ortam ve ilişkiler.
 
• Evde yalnız kalma, evden uzak kalma.

DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:[email protected]


Bu makale şu konularla ilgili olabilir :Agorafobi - Agorafobi nedir -

Yorumlar