"Sinsi" Stres

"Sinsi" Stres
"Sinsi" stres birçok insan için ciddî bir sorun kaynağıdır. "Sinsi" stres kaynakları yavaş yavaş biriken küçük problemler, bir diğer ifadeyle "bardağı taşıran damlalardır. Bir an için düşünün: Bir sabah saatiniz çalmadı ve geç uyandınız, ekmekleri kızartırken yaktınız, bir baktınız ki çayınız bitmiş, üstüne üstlük işe giderken bütün trafik ışıklarında durmak zorunda kaldınız! Bu durumu hiç yaşadınız mı? Bunun gibi birkaç günü arka arkaya yaşamak zorunda kalırsanız, ciddî şekilde strese kapıldığınızı hissedersiniz. Burada söz konusu olan stres, istenmeyen veya beklenmeyen değişim gibi tek ve çok önemli bir olay sonucunda ortaya çıkmamıştır. Küçük küçük sorunların üst üste birikmesi sonucunda, sinsi stres kendisini göstermiştir. Bir sabah uyanırsınız ve stresin yol açtığı bir belirtiyle yüz yüze gelirsiniz.
Sinsi stres kaynakları arasında cinsiyet ayrımı, ırk ayrımı, kuşak ayrımı, sınıf ayrımı gibi "ayrımcılıkları" da sayabiliriz- Enerjinizin belli bir kısmını düzenli olarak tüketen her sorun bir sinsi stres kaynağıdır. Eğer maddî sorunlarınız varsa, belki her gün bir alacaklıyla yüz yüze gelmezsiniz, fakat devamlı olarak bütçenizi nasıl denkleştireceğinizi düşünmek zorunda kalırsınız.
Bir sakatlığınız veya ciddî bir hastalığınız varsa veya bu durumdaki bir kimseye bakmanız gerekiyorsa, bu da bir sinsi stres kaynağı olacaktır, çünkü hastalık veya sakatlıkla uğraşmak sürekli olarak enerjinizin bir bölümünü tüketecektir. Çevrenizle ters düşmenize neden olan alışkanlıklarınız varsa veya herhangi bir konuda devamlı olarak rahatsız ediliyorsanız, sinsi stresle karşı karşıyasmız demektir.
Birçok insan için, özellikle de orta yaşlılar için amaçsızlık önemli bir sinsi stres kaynağıdır. Yaptığınız işi seviyor musunuz, yoksa işiniz sizin için anlamını yitirdi mi? 1980'lerdeki hırs dalgasından sonra birçok insan, hayatını sadeleştirme çabasına girdi ve imajı için değil, değerleri için yaşama yolunu seçti. Günümüzde çoğu insan sadece hayatını kazanmak için değil, istediği hayatı yaşamak için çabalıyor.
DERLEYEN... (EDİTÖR)
İ


Bu makale şu konularla ilgili olabilir :stres yönetimi - sınav stresi - stres testi - stres topu - iş stresi - stres atmak - kriz ve stres yönetimi - stres kaynakları - anti stres - stres test - kişisel gelişim - kişisel başarı - bireysel gelişim -

Yorumlar