Kariyer Koçluğu

'

Kişilerin hedeflerinin belirlenmesi ve hedeflediklerine ulaşabilmelerine yönelik koçluk yapan, yol haritası ve eylem planı yapmalarına profesyonel destek sağlayan koçluk hizmet çeşitlerinden biridir. Tamamen kişinin özelinde oluşturulacak, gizlilik ve etik değerler çerçevesinde sunulan; 
Hayaller, istekler ve hedefleri belirleyip, koçluk becerileriyle hedeflere ulaştıran bir programdır.
Hayallerin hedeflere, hedeflerin gerçeğe dönüştüğü bir yolculukta yol arkadaşı olarak hem yardımcı olur hem motive eder danışanını. 

Kariyer Koçu da size çokça soru sorar. Keşiflerden hoşlanmıyorsanız, koçluk almamanızı tavsiye ederim. Kariyer koçu sizinle piyasa bilgisini paylaşır; neyi niye yapmak istediğinizi derinlemesine anlamanızı sağlar;  meslek alanlarını birlikte analiz ederek, sizin rekabet ortamındaki olası durumunuz, ilerlemek için nelere ihtiyacınız olduğu ve bunu nasıl yapacağınız konusunda yol haritası çizmenize olanak sağlayıp bu doğrultuda size yardımcı olup sizi destekler. 
  
  
Kariyer koçunda aramanız gereken kriterler;
1.Meslek ahlakı ve etik kurallara uymak 
2. Gizlilik 
3. Müşteriye saygı 
4. Dürüstlük 
5. Mesleki yetkinlik 

Kariyer Koçluğu ile, hedefinize giden yol haritanız ortaya çıkarılır. Bunun için de şu soruların yanıtlarını vermemiz gerekiyor.
Sonrada Yapılacak kariyer koçluğu çalışmaları ile ;
?Ben neler yapabilirim?
?Ben neleri yapmaktan hoşlanırım?
?Ben ne istiyorum?
?Karakterim Nasıl?
?Ben ne yapmak istiyorum?
?Ben nerede olmak istiyorum? 
sorularının cevapları ortaya çıkarılır.

'
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :Kariyer Koçluğu - Kariyer Koçu - Kariyer Koçluğu Nedir - Kariyer Koçluğu Sertifikası -

Yorumlar