Hızlı Ve Etkin Okuma Teknikleri

Okuma, yazılı bir metindeki sözcükleri tanımak, bunları anlamaktır. Birçok kişinin sandığı gibi basit bir eylem değildir. Önce görme, sonra anımsama, daha sonra anlama gibi aşamaları olan girişik bir eylemdir. İlköğretimde öğrendiğimiz bu etkinliğin, yaşam boyunca kullanacağımız bir araç olduğunu biliyoruz. Kimi zaman güncel olayları, kafamıza takılanları bilmek, işimizin gerektirdiği bilgilere ulaşmak için okuruz. Kimi zaman da hoş vakit geçirmek, zevk almak amacıyla okumaya yöneliriz.

Okuyan insanlar daha bilgili, bilinçli ve başarılı olur.” Okuma, ilk bakışta bireysel bir etkinlik gibi görünür. Ancak, pek çok açıdan toplumu da ilgilendirir. Çünkü okuyan bireylerden oluşan toplumlar daha ileri, daha uygar toplumlardır.

Çoğumuz dakikada 150-200 kelime okuruz. 200-300 kelime okuyanlar hızlı okuyor sayılır. Dakikada 120 kelime okuyan üniversite mezunu insanlar gördüm. Şimdi hızlı okuma teknikleri sayesinde dakikada 500-600 kelime okunabilmektedir. Bunu 1000 kelimenin üzerine çıkaranlar vardır. Amerika Cumhurbaşkanlarından Kenedi’nin dakikada 2000 kelime okuduğu söylenir.

Bir kitabın ön sözü, mutlaka okunmalıdır. Bundan sonra kitaptaki ayrıntıları içeren paragraflar atlanabilir. Hemen hemen pek çok eserde ayrıntılara ve boş sözlere tesadüf etmek mümkündür. Bu yolla okumaya alışanlar, hangi paragrafların hatta hangi bölümlerin ayrıntılar olduğunu çok kolay anlarlar. Yalnız burada önemli bir husus, bazı eserlerin böyle okunmaya elverişli olmadığını da bilmek gerekir.

Her kelimeyi okumak da okumayı yavaşlatan nedenlerden biridir. Başka dillerde de Türkçe´de de cümle yapılarında anlam bir kaç kelimede toplanmıştır. Diğer kelimeler onları düzenli bir cümle halinde birleştirmek için kullanılmıştır. Ve gibi ile için v.s. gibi sık sık tekrarlanan ve okuduğumuzu anlamamamıza büyük katkısı olmayan bu kelimeleri her seferinde okumak bize büyük zaman kaybettirir. Başlangıçta hangi kelimelerin gereksiz olduğunu doğru tespit ederek okumadan atlamakta büyük güçlük çekecek ama zamanla bu konuda da yetenek geliştirerek 300 kelimelik bir yazının 100 kelimesini okuyarak anlayabilirsiniz.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır. 

Hızlı Okuma  eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir deki  Hızlı Okuma  eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Hızlı Okumayı tıklayabilirsiniz .

Antalyadaki Hızlı Okuma  eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz . 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :hızlı okuma - hızlı okuma nedir - hızlı okuma teknikleri -

Yorumlar