Gaziantep Hızlı Okuma

Hızlı okumanın anlamayı azaltmadığı aksine artırdığını belirtmek gerekiyor. Normal hızla okuyan bir kişi dakikada 200 kelime okuduğunda bunun %60 ını aklında tutabilirken hızlı okuyan bir kişi dakikada 800 kelime okuduğunda okuduğunun %80 inden fazlasını hatırlayabilir. Bunun sebebi ise, daha hızlı okuduğunuzda beyin konunun bütünlüğünü daha kolay kavrar, siz de zaman ve enerjiden tasarruf etmiş olursunuz.

Okunmakta olan kelime gruplarını çok hızlı bir şekil de beyne rapor ederek çok kısa bir süre içerisinde algılanıp hazmedilmesini sağlayan bu teknikleri en önemli özelliğini bu madde sayesinde ortaya çıkarmaktadır. Hızlı okuma, dikkat eksikliği bulunan ve okuma sırasında konsantre olamayan insanlar için oldukça olumlu sonuçlar doğurmaktadır.

Hızlı okuma tekniği okuma hızını 2-4 kat arttırmayı ve okuduğunu daha iyi anlamayı sağlayan bir tekniktir. Bu tekniğin temeli göz kaslarının geliştirilmesine dayanır. Gözümüz geniş bir alanı görme yeteneğine sahipken biz okumayı genelde kelime kelime yaparız. Oysa göz bütün bir satırı hatta birkaç satırı birlikte görebilir. Hızlı okuma tekniği bize kelimeleri tek tek değil guruplar halinde okuma becerisini kazandırır. Hızlı okuma tekniği bizi birçok okuma yanlışından da kurtarır. Bunlardan en önemlisi yavaş okuyunca daha iyi anladığımızdır. Oysa tam tersi hızlı okuyunca daha iyi anlarız. Hızlı okuma tekniği dikkat ve konsantrasyonu da arttırarak okuma sırasında araya başka düşüncelerin girmesini engeller ve okunan metnin çok daha iyi anlaşılmasını sağlar. 

Başarının yolu okumaktan ve okuduğunu anlamaktan geçiyor. Bunu sağlamanın en basit yolu hızlı okuma becerisini kazanmaktır. Hızlı okuma tekniği dünyanın gelişmiş ülkelerinin eğitim sistemleri içinde kullandığı bir tekniktir. Bu temel beceriyi kazanarak hayatımız boyunca alacağımız tüm eğitimlerde başarıyı yukarı çekebiliriz. önemli olan bu eğitimi aldıktan sonra tekniği hayatın içinde kullanarak alışkanlık haline getirmektir. Bunu yapabildiğimiz zaman okumak bizim için çok daha keyifli olacaktır.

Gaziantep deki Hızlı Okuma ve kişisel gelişim  eğitimleri için iş ortakları aramaktayız. 

Saygın Coaching & Consulting

Saygın C & C Genel Merkez

Adres : Kıbrıs Şehitleri Cad.No:30 K:6 D:11 Alsancak / İZMİR

Tel : 0(232) 422 59 54 - 0(535) 667 32 24


Bu makale şu konularla ilgili olabilir :hızlı okuma - hızlı okuma nedir - hızlı okuma teknikleri -

Yorumlar