Eskişehir Hızlı Okuma

Okumak yalnızca sözcük kümeleri görmek değildir. Okumak bir süreçtir. Bu anlamda okuyabilmek için görmenin ötesinde zihinsel beceriler gereklidir. Bu zihinsel beceriler de öğrenme yolu ile gerçekleştirilebilir.

Vücudumuzda bulunan kaslar elbette gözlerimizde de mevcuttur. Göz kaslarını geliştirip, daha sonra hızı artırmak ve konsantrasyon teknikleri ile de anlama oranını üst seviyelere çıkartmaktır. 

Anlayarak hızlı okumanın asıl püf noktası görme alanımızın genişletilmesidir. Yavaş okuyucular sadece 2cm'lik bir alanı görerek okurlar. Bunun anlamı okuyucunun metni kelime kelime okumasıdır. Hızlı okuyucu ise görme alanını genişleterek aynı anda ikişer veya üçer kelime gruplarını görerek okuyabilir. Bu kelime grupları üçer, dörder kelime olarak da artabilir.

Hızlı okuma, gözün görüş açısını genişletip beynin kavrama hızını artırarak bir dakikada okunan kelime sayısını anlam kaybetmeden kademeli olarak artırmaktır.

Hızlı okuma, göz kaslarımızı eğitmeyi, gözümüzün daha çevik görmesini, görme alanımızı genişletmeyi, okurken satırlar arasında serseri gibi dolaşan gözümüze daha etkin bir şekilde ritim kazandırmayı ve bütün bunlar ile görme ve algılama arasında uyum sağlamayı amaçlar.

Hızlı okumada amaç satırlar arasında amaçsızca dolaşan gözleri disiplin altına alarak okumayı daha verimli hâle getirmektir.

Okumada gözler aktifmiş gibi görünmesine rağmen aslında okuma, bedensel, zihinsel ve ruhsal bir bütünlüktür. Yapılan araştırmalar okuma hızıyla anlama düzeyi arasında anlamlı ilişki olduğunu, okuma hızı yüksek bireylerin anlama düzeylerinin de aynı oranda yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte bu eğitimi alan kişilerin görsel hafızaları güçlendiğinden hafıza ve dikkat konusundaki becerileri de artmaktadır.

Eşkişehir deki Hızlı Okuma ve kişisel gelişim  eğitimleri için iş ortakları aramaktayız. 

Saygın Coaching & Consulting

Saygın C & C Genel Merkez

Adres : Kıbrıs Şehitleri Cad.No:30 K:6 D:11 Alsancak / İZMİR

Tel : 0(232) 422 59 54 - 0(535) 667 32 24


Bu makale şu konularla ilgili olabilir :hızlı okuma - hızlı okuma nedir - hızlı okuma teknikleri -

Yorumlar