HİPNOZ NİÇİN KULLANABİLİRSİNİZ?

  Alışkanlıklarımızı değiştirmeye çalıştığımız zaman motivasyonumuz ya da karar düzeyimiz ne kadar iyi olsa da, alışkanlığı değiştirme sürecinde mutlaka bir dirençle karşı karşıya kalıyoruz. İşimizi zorlaştıran bu güçlü dirençte nedir? Ben karar verdim ve motivasyon düzeyimde iyi ve ben bu alışkanlığımı değiştirmeye ihtiyaç duyuyorum, öyle ise sorun nedir?
Bu tabi ki de bilinçaltı. Zihinsel kimlik, %10 bilinç, %90 bilinçaltından oluşur. Yani zihnimiz bir buzdağına (iceberg) benzetilebilir. Farkında olduğumuz (gördüğümüz, işittiğimiz, hissettiğimiz, tattığımız, kokladığınız) her şey bilinçli zihnimizle ilgilidir. Bilinçli zihin, akıl yürütme ve planlama yaparken, bilinçdışı zihnimiz bütün davranışlarımızı kontrol eder. Bilinçli zihin, bütün düşünce, duygu ve davranışlarımızı kontrol eden, yöneten bilinçdışı zihnimizi etkiler. Bilinçli zihnimizi At?a, bilinçdışı zihnimizi JOKEY?e ya da bilinçli zihnimizi komutana, bilinçsiz zihnimizi (negatif emir kabul etmemesi haricinde) itaatkâr bir askere benzetebiliriz.
Bilinçaltı doğası gereği her türlü değişime direnir. İşte sadece bu nedenle bile herkesin hipnoza ihtiyacı vardır. Alışkanlıklarımızın esas komutanı, bilinçaltıdır. Bizler bilinçaltlarımızın askerleriyiz. Onun emirleri doğrultusunda davranırız. Bunun farkında olan insan sayısı ise çok azdır. İşte sadece bu sebeple bile herkesin hipnoza ihtiyacı vardır.  Bilinçaltımız bir komutan gibi, bilincimizi kendi emirleri doğrultusunda yönlendirebilir.
Bilinçaltını yönlendirmek zor değildir ve söylenene hemen inanır. Bu sebeple bilincimizi kapsama alanından çıkarsak, bilincimizde oluşturduğumuz olumsuz alışkanlıklar yerine olumlu alışkanlıklarımızı yerleştirebiliriz. Yeni alışkanlık değişikliği için bilinçaltının onayı ve işbirliği kesinlikle gerekir.
Kalıcı bir değişim için bilincimizin üstünde çok güçlü etkiler bırakmamız gerekiyor. İşte burada hipnozun mükemmel gücünden yararlandığımız zaman harika sonuçlar alınmaktadır. Çok kısa zamanda çok olumlu değişimler ile her zaman karşılaştık ve karşılaşmaya devam edeceğiz. Kendini daha etkin bir şekilde şekillendirmek isteyen insan, sadece bu neden dolayı bile hipnozdan yararlanmak için daha fazla ilgi göstermeye devam ediyorlar.
Mevcut alışkanlıklarımız, düşünce ve davranış kalıplarımız geçmişte programlanmanın sonucunda oluşur. Çevremizde insanların telkinleri doğrultusunda bu programlanma oluşur. Bu oluşan programlar, hayatta bizi başarıya da götürebilir, aksine en basit durumlarda bile çuvallamamıza da sebep olabilir.
Başarıya ulaşmak için bilinçaltımızda oluşan bu programları değiştirmemiz şarttır.  Mantık, bilinçli zihinde çalışır. Hayal ise, bilinçaltının dilidir. Hipnoz, bilinçaltının hayal gücünü güçlendirerek bilinçli zihne etki eder. Tabii ki amaç, bilinçaltında yerleşik olumsuz hayalin tersi yönünde hayalleri güçlendirmektir.
Bir seminerimde, hareketliliğin, durağanlığa oranla daha olumlu bir yapısı olması kullanılarak bilinçaltındaki bir hayali yıkmak için yaptığımız bir çalışmada, bir katılımcının eline bir zincir verdim ve gözü kapalıyken zincirin sabit durduğunu düşündüğünde haber vermesini istendim. Katılımcı işaret verdiği andan itibaren telkinlerle transa girmesine yardımcı oldum. ?Elinde bir zincir var ve sen bunu sabit tutuyorsun. Ama aklında, elindekinden başka bir nesne var ve sürekli dönüyor. Sağdan sola, sağdan sola? Hızla dönmeye devam ediyor. Karşı koymaya, onu durdurmaya çalışıyorsun ama bunu bir türlü yapamıyorsun. Karşı koymaya çalıştıkça daha da hızlı dönüyor. Sağdan sola doğru sürekli?? Zincir telkinlerle birlikte dönmeye başladı, gitgide hızlanarak. Telkin sayesinde, bunu hayalinde yaptıkça, vücut gerçekte de aynı tepkiyi veriyor.

Yazan; Cemal KONDU
KİŞİSEL VE KURUMSAL GELİŞİM UZMANI
CEMAL KONDU'UN HERKES İÇİN HİPNOZ KİTABINDAN ALINTIDIR..

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :hipnoz - hipnoz nasil yapilir - bilinçli hipnoz - hipnoz teknikleri - hipnotik - hipnoz yöntemleri - kisisel gelisim - kisisel gelisim - kisisel gelisim merkezi - kisisel gelisim kitap - hizli okuma - bireysel gelisim - iletisim - gelisim - -

Yorumlar