Hipnoz Eğitimi

Hipnoz uyku değildir, uyanıklık da değildir. Farklı bir bilinç ve algılama durumudur. Gevşemeyle başlayan hipnoz, kişinin kasları üzerindeki iradi kontrolünün kaybolmasıyla devam eder. Sonrasında ise bilinç ve iradi güç gittikçe azalmaya başlar.
Derin evrede ise danışanlara birçok olay yaşatılabilir. Olan bişeyin görülmemesi, olmayan birşeyin gördürülmesi gibi. Beyinin bilgi işleme merkezine doğrudan bir müdahale yapılabilir. Seansta olup bitenler ya kısmen yada tamamen unutulmuştur.

Bilimsel bir uygulama olmasına ramen, hala ne olduğu tam olarak aydınlatılabilmiş değildir hipnozun. Dünyada yaygın bir kullanımı vardır. Tıp literatürüne geçmiş,hipnoz altında yapılan birçok ağrısız cerrahi operasyonlar vardır. Bu tür operasyonlar ülkemizde de büyük başarılarla yapılmıştır.

Hipnoz derinleştikçe kişi gördüğü olayları aynen yaşamaya ve hissetmeye başlar. Bu terapiste büyük kolaylık sağlar. Terapist, olayları yaşandığı andaki sıcaklığı ile terapi odasında gözlemleme imkanına kavuşmuştur. Psikolojik sorunlarda psikoterapi süresini önemli ölçüde kısaltır.

Hipnozun tek başına hiçbir tedavi edici özelliği yoktur. Psikoterapi ile birlikte kullanıldığında çok başarılı sonuçlar verir.
 

 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :hipnoz n - edir nasıl yapılır - cvp hipnoz nedir - hipnoz hakkında - hipnotizma nedir - hipnotize nedir - bilinç altı nedir - hipnozcu - Hipnoz Nasıl Uygulanır - -

Yorumlar