Bilinçaltınızı Yönetin

Bilinçaltı vücudumuzun mimarıdır.Biz hiç fark etmesek de vücudumuzdaki birçok fonksiyonun düzenli ve otomatik olarak yürümesini sağlar.Yüce yaratıcı bütün kainatta kurduğu ve saat gibi işleyen düzeni insan bedeninde de kurmuştur.
Ne büyük mutluluk ki kalbimize sürekli atmasını, kanımıza damarlarda dolaşmasını, midemize yemekleri sindirmesini söylemek zorunda değiliz. Kainatta kurulmuş olan sistem nasıl ki mükemmel ve kusursuz işliyor, aynen bunun gibi insan bedenindeki sistem de mükemmel bir şekilde işlemektedir.
Vücudumuzun yönetiminde önemli ölçüde söz sahibi olan bilinçaltını, sekizde yedisi denizin altında sekizde biri ise denizin üzerinde olan aysberglere (buzdağı) benzetebiliriz. Gün boyu sergilediğimiz davranışların yaşadığımız duyguların, içinde bulunduğumuz durumların sekizde yedisi bilinçaltının kontrolünde bulunmaktadır.
Peki vücudumuzun yapılanmasında ve şekillenmesinde büyük bir öneme sahip olan bilinçaltının çalışma prensibi nasıldır? Bilinçaltının bize hizmet etmesini nasıl sağlayabiliriz?
Bilinçaltını harekete geçiren bilinçli olarak verdiğimiz emirlerdir. Bilinçaltınız, beyninizdeki kendinizle ilgili inançları alır ve vücudunuza programlar. Bilinçaltı en modern bilgisayardan daha gelişmiş bir bellek sistemine sahiptir. Sahip olduğunuz her inanç ve benimsediğiniz her düşünce bilinçaltına ait bellek sisteminin bir parçası olur. Kaydedilen her inanç ve her düşünce de vücudun yeniden yapılanmasında ve yönlendirilmesinde önemli bir etkiye sahip olur.
Örneğin, zihninizde sürekli ‘Ben beceriksizim, her zaman başarısızım, hiç sempatik değilim, sakarın tekiyim’ gibi olumuz inançlar besleyen biri iseniz, bilinçaltınız beyninizdeki bu inançlarla yönlenir ve sizi bu inançlarınıza uygun hale getirmeye başlar. Kısa zamanda başarısız ve çevrenizdeki herkesi şaşırtacak kadar da beceriksiz ve sakar olmaya şiarsınız.
Oysaki sürekli kendine olumlu telkinlerde bulunan ve her zaman ‘başarılıyım, zekiyim, sempatiğim’ gibi cesaretlendirici ve olumlu yönde motive edici inançlara sahip olursanız, bilinçaltınız da zamanla sizi sahip olduğunuz bu inançlara benzetmek için çalışmaya başlar. Çünkü bilinçaltı otomatik pilot gibi çalışır. Hiçbir şekilde yargılamaz. Sadece beyninizdeki inançlarınızı alır ve sizi onlara göre şekillendirir.
Bir dönem Türk televizyonlarında reklamlara çıkan dünya çapındaki boksör Muhammed Ali Clay'ı izlemişseniz hemen hatırlayacaksınız. Bu boksör sürekli:’Ben gencim, yakışıklıyım, sempatiğim iki sene sonra dünya şampiyonuyum.’ diyordu. Çünkü o da diğer bütün usta sporcular ve sanatçılar gibi bilinçaltına sürekli olumlu emirler gönderiyor ve bilinçaltının kendine hizmet etmesini sağlıyordu.
Peki Muhammed Ali Clay ne yaptı? Herkesin sempatisini topladı ve iki sene sonra dünya şampiyonu oldu. Muhammed Ali kendinden o kadar emin ve kararlıydı ki ‘Gencim, yakışıklıyım, sempatiğim, iki sene sonra dünya şampiyonuyum.’ Gibi Sözleri önce beyninde kuvvetli bir inanca dönüştürdü ve daha sonrada bilinçaltı ve sinir sistemleri bu inançları birer emir olarak algıladı ve onun vücudunu bu inançlara uygun olarak hazırladı.
O dövüşmek için ringe çıktığında kendinden o kadar emindi ki rakibi onu görünce adeta ‘Eyvah bu adam dünya şampiyonu galiba, yenileyim de bari zorluk çıkartmayayım’ diyordu.
Peki bilinçaltının gücünden yararlanmak için usta bir sporcu veya bir sanatçı olmaya gerek var mı? Tabi ki hayır. Bu güç hepimizin elinde. Bir öğrenci, bir işçi veya bir ev hanımı da olsanız her zaman bilinçaltınızın size hizmet etmesini sağlayabilirsiniz.
Beynimiz gerçekten olmuş bir şey ile bizim zihnimizde hayalini kurduğumuz bir şey arasındaki farkı ayırt edemez. Zihnimizde sürekli tekrar edip yeterli duygusal yoğunluk ile hayal ettiğimiz şeyleri sinir sistemimiz gerçek olarak algılar.
 

DERLEYEN... (EDİTÖR)
İletişim:[email protected]

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :bilincaltinizi - yonetin -

Yorumlar