Hipnoz Teknikleri

Hipnoz Teknikleri

Hipnoz, gündüzdüşü görmeye çok benzer. Gündüzdüşleri görürken bilincinizi alfa frekans bölgesine kaydırır ve fanteziler görürsünüz. Bilinçli ve olan bitenin farkında olmanıza karşın, dışarıdan gelen akıl çelici etkileri umursamazsınız. Gündüzdüşleri görmek, hepimizin arada bir yapması gereken, kesinlikle bazen normal, güvenli ve sağlıklı bir olgudur. Bu düşler o kadar yoğun ve bir amaca yönelik olur ki, gören kişiyi amaçlarına bile ulaştırır. Bu, genellikle kendiliğinden, yani niyetlenmeden olur.
Hipnoz sizi bu bilinç düzeyine -gündüzdüşü hâline- eriştiren bir tekniktir; dikkatinizi, ulaşmak istediğiniz amaçlara yöneltir. Gündüzdüşleri görmek gibi, kesinlikle normal, güvenli ve sağlıklı bir olgudur. Bilincinizi ve farkındalığınızı yitirmez, ama dışarıdan gelen uyarılara kayıtsız kalırsınız. Zihniniz her ikisinde de alfa frekans düzeyinde çalışır, ama hipnozda sizin yararınıza bazı özel amaçlara yönlendirilmiştir, fantezilere değil. Bu yararlı amaçlar sigarayı bırakmak, diyet yapmak, kendinize güveninizi kazanmak, fobi ve korkularınızdan kurtulmak, belleğinizi geliştirmek olabilir; bu listenin sınırı yoktur.
Yazı da bitirdiğinizde, hem kendinizi hem de başkalarını yararlı, ulaşmaya değer herhangi bir amaç için hipnotize edebileceksiniz. Yazı da, kelimesi kelimesine izlenecek hipnoz teknikleri ve belirli noktaları açıklayan vaka örnekleri bulacaksınız. Hiçbir şey karanlıkta kalmayacağı gibi, bu teknikleri geliştirerek kendi amaçlarınıza göre düzenleme yöntemlerini de öğreneceksiniz.
Hipnozu 'çabuk köşe dönme' ya da başkaları üzerinde denetim sağlama tekniği olarak öğrenmek istiyorsanız, unutun gitsin! İşe yaramaz! Üstelik, yazı da böylesi yöntemlere yer verilmedi. Ancak, farkındalığınızı genişletmek, yaşamınızı ve başkalarının yaşamını yeniden biçimlendirmek ve zenginleştirmek, bunu da kardeşlik ruhu içinde ve sevgiyle yapmak amacındaysanız, ilerleyin.
Hipnoz, günümüz dünyasında, yaşamı iyiye götürmek için en yararlı araçlardan biridir. Hipnozla, istemediğiniz alışkanlıklarınızdan kurtulabilir, istenebilir alışkanlıklar geliştirebilir, insana dair her türlü sorunla yapıcı bir biçimde ilgilenebilirsiniz. Mutsuzluğun yerine gerçek mutluluğu koyabilirsiniz.
Bütün bunlar doğruysa, o hâlde neden herkes her gün kendi kendine hipnozla uğraşmaz? Temel neden, eğitim ve bilgi eksikliğidir. Pek çok kişi, hipnoz hakkında bilgi sahibi olmadığı gibi, eksik ya da yanlış bilgiye sahiptir. Pek az yerde hipnoz hakkında bilgi verilir. Devlet okullarında öğretilmez ve pek az üniversitenin, hipnoz eğitimi veren bölümleri vardır (bunların da çoğu yüzeyseldir). Bazı özel okullarda ise hipnoz, genellikle astronomik fiyatlara öğretilir.
Yeni Başlayanlar İçin Hipnoz, benim yirmi beş yıllık, ilk elden deneyimimi kapsıyor. Bu kitapta bilgi, eğitim ve deneyim yalın, duru ve ayrıntılı bir biçimde sunuldu. Yeni başlayanlar için bir tür 'nasıl yapılır' kitabı olan bu kitaba, hipnozu ve kendi kendine hipnozu öğrenmeniz için her yöntemi aldım. Kendinizi yapılandırmak için bunu öğrenmek amacındaysanız, aradığınız bilgi burada. Bir profesyonel olup tam ya da yarı-zamanlı bir işe başlamanız için gerekli bilgi, yine burada. Başkalarına yardım becerilerinizi geliştirmeniz için de bilgi burada, kendi hipnoz tekniklerinizi geliştirmeniz için de bilgi yine burada.
Yazı da iki de bonus var: İlki, sadece geçmiş yaşamlarınıza değil, şimdiki yaşamınızın içinde de nasıl gerileyeceğinizi gösterecek (bunu kendi üzerinizde uygulamanız için senaryolar da içerecek). İkincisi, kendi kendini hipnozun psişik deneyimin kapılarını açan bir araç olduğunu öğreneceksiniz.
Bu yazıyı anlamak ve verilen teknikleri öğrenmek için tüm gereksinmeniz, ortalama bir zekâ ve okumayı bilmektir. Üniversite derecesine, okul diplomasına, süper zekâlara gerek yoktur. Üstelik bu kitap, kendi süper zekânızı nasıl geliştireceğinizi de öğretecektir.
Yeni Başlayanlar İçin Hipnoz, hipnoz konusunu yüzyıllardır saran sis perdesini ve gizemi de ortadan kaldıracak, bu konudaki cehaleti silecektir. Geriye güzel, güçlü, yalın ve doğal bir beceriyle sizin ve yakınlarınızın yaşamını zenginleştirmek kalıyor.
Piyasadaki başka hiçbir kitap, hipnoz konusuna bu kadar derinlemesine yaklaşmaz, prosedürlerin spesifiklerini ve insanlığın ortak tinselliğini açıklamaz.
Deneyimim
Yirmi beş yıldır hipnoz uygularını ve akla gelebilecek hemen hemen her durumdaki yüzlerce insanı hipnotize ettim. İlk başta yalnızca hafta sonları ve geceleri çalışıyor, öznelerimden para almıyor, böylece hipnoz becerilerimi geliştiriyordum. Bu zaman zarfında yaşamımı teknik yazar olarak kazandım. Diğerkâm bir insan olduğum için, hipnoz bana başkalarına yardım etme şansı tanıdı.
1976 yılında, yoğun talep nedeniyle, bu işi tam-zamanlı olarak yapmaya karar verdim. Seansına 25 dolar alıyordum ki, bu öbür hipnozcuların ücretinden 10-25 dolar kadar düşüktü (kibirden nefret ederim, ücretimin düşük olmasının bir nedeni de budur). Yüksek kira, reklam ve telefon ücretleri gibi harcamalara karşın iyi kazanıyordum.
Sonra, ardı ardına meydana gelen iki olay, yaşadığım bölgedeki hipnoz piyasasını sarstı. İki hipnozcu, biri doktor, öbürü psikolog, ilgisiz bir alanda işlenmiş bir suçla yargılandılar. Doktor, hipnozu aşırı derecede kullanarak hastalarına zarar vermekten suçlu bulundu. Lisansı elinden alındı, ama hapse girmedi.
Psikologa gelince; savcının ofisinde aleyhinde zabıt tutturan zaten bendim. Soruşturma benim devasa, çirkin bir buzdağının yalnızca tepesini gördüğümü ortaya çıkardı. Adam sekiz yıl hapis yattı.
Medya bu olaya büyük ilgi gösterdi, ama kurunun yanında yaş da yandı. Bir süre, hipnozculuktan tek kuruş bile kazanmak mümkün olmadı.
Teknik yazarlığa geri dönüp, hipnozu yan uğraş olarak sürdürdüm. 1992 yılında emekli olunca, serbest yazar olarak çalıştım ve psişik gelişim hakkında atölyeler düzenleyerek özel vakalara hipnoz uyguladım, zevk amaçlı yolculuklara çıktım.
Amacım
Bu yazı da yazmaktaki amacım, hipnozu onurlu ve yararlı bir beceri olarak sunmaktır. Kendi kendine hipnozu, ister odanızda kendi başınıza, ister bir dostunuz ya da sevdiğiniz bir arkadaşınızla yapın, yine de yararları sonsuz olacaktır. Çiftler ortak amaçlar için hipnoz yaparsa, uyum, sevgi ve birbirlerini anlama yetileri öylesine artar ki! Kendi kendine hipnozda, kendi üst beninize ulaşarak başkalarınınkini de yakalarsınız. Hipnozun olumsuz bir yönü yoktur. Hipnoza bütünlükle yaklaşırsanız, kesinlikle faydasını görürsünüz.
 
EGZERSİZ - 1

* Rahat bir yere oturun veya uzanın. Gözlerinizi kapatabilirsiniz

* Ayak kaslarınızı yavaşça sıkın ve bir müddet böyle durun. Şimdi yavaşça gevşetin.

* Bu sıkma- gevşetme işine vücudunuzun yukan kısmına doğru kas gruplarında devam edin: baldırlar, kalçalar, kaba etler, mide, göğüs, sırt, eller,kollar, omuzlar, boyun ve yüz. Kaslarınızla çalışırken zihin gözünüzde her bir alanın rahatladığını, dokuların ve kasların gevşediğini resimlemeyi isteyebilirsiniz. Her bir damarı, siniri, kası nazikçe bırakın.

* Takip eden rahatlık ve gevşeme duygusunun keyfini çıkarın.

EGZERSİZ - 2

* Oturun ve kendinizi rahatlatın. Bir iki derin nefes alın ve önünüze bakın.

* Bakış seviyenizin üzerinde bir nokta tespit edin ve ona bakın.

3. Bütün dikkatinizi bu noktaya odaklamaya devam edin. Bakışınızı hep orada tutun. İnsanlar sık sık bu noktanın görsel olarak bozulmasından bahsetmektedirler Örneğin, hareket ettiği, bulanıklaştığı ve hatta ortadan kaybolduğu görülmektedir Sizin de kendi noktanızla ilgili bu tür bozulmalar yaşayıp yaşamadığınıza dikkat edin.

* Noktaya bakarken zaman geçtikçe gözleriniz tıpkı göz kapaklarınıza ağırlıklar takılmış gibi ağırlaşmaya başlayacaktır Alternatif olarak, aynı noktaya bakmaktan yalnızca yorgunluk hissedebilirsiniz ve gözlerinizi kapatmayı isteyebilirsiniz; bu şekilde, gevşemiş bir durumda rahatlayabilirsiniz. Gözlerinizi kapatmamak için ne kadar çıba harcarsanız kapatmamak o kadar zorlaşır Gözlerinizi ne kadar ağırlaşmış hissettiğinize bakmaksızın onları kapatma lüksüne izin vermek için ne zamanın en uygun olacağına karar verin.

* Kendi yönteminiz ve zamanınızla bu gevşeme duygusunun gelişmeye başladığını fark edebilirsiniz. Eğer gerçekleşmesine izin verirseniz, nefes alış verişiniz rahatlatıcı bir hıza gerileyebilir Bu rahatlığın ya- yılmasının keyfine varın. Şimdi veya birkaç nefes alıştan sonra, bunun vücudunuzun her noktasına ulaşmasını sağlayın. Bu aşamadan sonra zihninizde gevşeme ve gözlerinizi kapatmaya dair kendi hipnozlarınızı deneyin.

* Şimdi bu rahat durumda olumlu değişim amaçlarınıza odaklanarak ve onlarla ilgili çalışarak biraz zaman geçirebilirsiniz.

* Kendi kendinize gözlerinizi açtığınızda kendinizi tazelenmiş, sakin ve canlı hissedeceğinizi telkin edin.
3'ten geriye doğru sayın. Gözlerinizi açın.
 
EGZERSİZ - 3
* Oturun ve kendinizi rahatlatın. Gözlerinizi kapatın.

* Nefes alışınıza odaklanın. Nefes aldığınızdaki bütün o farklı du\;um-ları hissetmek ilginç olabilir: göğüs kafesinin yükselip alçalması ve içinize çektiğiniz nefesin biraz daha serin olması, verdiğiniz nefesin biraz daha ılık olması.

* Zamanla nefes alış verişin yumuşak ritmine kapılmak bir hayli teskin edici olabilir: kendini tıpkı beşikte sallanan bir çocuk gibi veya bir salıncakta sallanır gibi hissetme. Nefesinizin, kendi hızı ve yoluyla ra-
hat muntazam bir hale gelene kadar yavaşlamasına izin verin.

* Nefesiniz daha da rahatladıkça, diğer yönleriniz üzerine odaklanın. Zihninizde veya vücudunuzda, bilin ç/i veya bilinçsiz gizlenen herhangi bir gerginlik olup olmadığını anlamak için vücudunuzu tepeden tırnağa tarayın.

*  Bu gerginlikler nerede olurlarsa olsunlar, nefes verdiğinizde bunların vücudunuzu terk etmesine izin
verin. Daha çok nefes aldıkça bunlar azalacaklardır Bu çok özel yolla gerginliğin azaldığı duygusundan keyif alın. Nefes aldıkça, zihniniz vücudunuzun bir rahatlık ve sükûnet duyusunu içeri çekmesini sağlayabilir.

* Zamanla, nefes aldıkça gerginlikler vücudunuzdan çıkar ve rahatlık ve sükûnet vücudunuza girer;
sükunet ve huzura doğru nefes aldıkça gevşemenizi daha derinleştirebilirsiniz. Aldığınız her nefesle kaslarınızın gittikçe daha fazla gevşemesini sağlayan rahatlığa odaklanarak vücudunuz üzerinde çalışın. Vücudunuz boyunca nazikçe ilerlemesi ve yayılması için bu anda en rahat bölümünüzdeki rahatlığı cesaretlendirin (Eğer isterseniz bu noktada adım adım vücut gevşemesini kullanabilirsiniz).

* Uygun olduğunda tasavvur ve telkinleri kullanarak olumlu değişim amaçlarınız üzerinde çalışabilmek için biraz zaman harcayın.

* Gözlerinizi açtığınızda kendinizi tazelenmiş, sakin ve canlı hissedeceğiniz konusunda kendinize telkinde bulunun. 3'ten geriye sayın. Gözlerinizi açın.

EGZERSİZ -  4

* Oturun ve kendinizi rahatlatın. Gözlerinizi kapatabilirsiniz

* Kendinizi güzel bir merdivenin tepesinde hayal edin. Zihninizde bunu ayrıntılarıyla inceleyin. Neden sapılmıştır? Trabzanı veya korkuluğu var mı? İçerde mi dışarıda mı?

* Bu merdiven hayal edebileceğiniz en rahat ve gevşetici yere götüren basamaklara sahip olabilir. Şimdi zihninizde bunun nasıl bir yer olabileceğine karar verin. Örneğin, bir bahçe, bir kumsal veya ateşin yanında konforlu bir sandalye bulunan sıcak bir oda seçebilirsiniz. Burası daha önceden bulunmuş olduğunuz veya hayalinizde yarattığınız bir yer olabilir. Her bir parçasını olmasını istediğiniz kadar güzelleştirin.

* Birkaç saniye içinde, zihninizde kendinizi bu basamaklardan aşağıya doğru inerken hayal ettiğinizde her adımınızı attığınız basamakta daha gevşemiş, rahatlamış hale geleceksiniz.

* Her nefes verişinizde basamakları inerken 1'den 20'ye doğru sayın. Bu nefes alma ritminizi daha yavaşlatan bir etkiye sahip olabilir.

* Telkinlerinizi gevşeme boyunca serpiştirin. Örneğin, "Bu güzel yere doğru inişim devam ettikçe derin bir rahatlık duygusu varlığımın en derinine kadar işliyor" veya "Son basamağa ulaştığımda kendimi son derece gevşemiş ve rahatlamış hissedebilirim."

* Merdivenin sonuna ulaşınca kendinizi seçmiş olduğunuz o özel yerde bulun. İlk olarak, zihninizde bu özel yeri görselleştirerek görme duyunuzu kullanmak isteyebilirsiniz. Daha sonra koklama, dokunma, duyma ve tatma gibi uygun olan duyumlarınızı kullanın. Zihninizde her şeyi mümkün olduğunca gerçek hale getirin; böylece kendinizi gerçekten oradaymışsınız gibi hissedebilirsiniz.

* Bu manzarada seçtiğiniz telkinlerle ve tasavvurla çalışabileceğiniz oturacak rahat bir yer bulun.

* Hipnozdan çıkmak için süreci basitçe tersine çevirin. Merdivenleri çıkarken, bu sefer nefes aldığınızda her bir saniyede veya iki saniyede bir 20'den l'e doğru sayın. Bu, zihninizde merdivenin tepesine yaklaştıkça dereceli olarak daha canlı bir hale gelmenize yardım edecektir.

* Gözlerinizi açtığınızda kendinizi tazelenmiş, sakin ve canlı hissedeceğinizi kendi kendinize telkin edin.

Gözlerinizi açın. Keyifle gerinin.

KAYGI GİDERMEK İÇİN HİPNOZ

* Dışarı çıkmak için bir ceket giymek

* Ön kapıda dikilmek

* Arkadaşım yanımdayken ön kapıdan birkaç adım öteye gitmek

* Yalnızken ön kapıdan birkaç adım öteye gitmek

* Bir arkadaşla beraber yakınlarda bir dükkâna gitmek

* Yalnızken yakınlarda bir dükkâna gitmek

* Bir arkadaşla büyük dükkânların olduğu uzak mesafeli bir yere gitmek

* Yalnızken büyük dükkânların olduğu uzak mesafeli bir yere gitmek

* Bir arkadaşla kalabalık bir alışveriş merkezinde 5 dakika kalmak

* Yalnızken kalabalık bir alışveriş merkezinde 5 dakika kalmak

Kimse her zaman kontrollü olamaz ve endişeli duygulardan kaçınamaz. Böylece kaygıyı tamamen ortadan kaldırmayı ummak yerine, onu makul ve sağlıklı bir seviyede tutmayı amaç edinin. Kötü günlerinizi kabullenin ve üzerinde olumlu bir yönde çalışın. Zamanla artacak olan iyi günlerinizi kutlayın.

ÖZGÜVEN İÇİN HİPNOZ

* En az kaygı üreten basamaktan en çok kaygı üreten basamağa kadar 10 basamaklı bir merdiven inşa edin. Örneğin, kısılıp kalmayı da içeren bir agorofobiden muzdaripseniz, kimseden yardım alamıyorsanız ve bu korkunun sonucu olarak eve bağlı hale gelmişseniz, aşağıdakine benzer bir merdiven yapılandırmanız muhtemeldir.

* Yalnızca çok gEvşemiş olduğunuzda merdivenin ilk basamağını hayalinizde uygulayın. Bunu mümkün olduğu kadar çok ayrıntıyla zihninizde görün ve yaşayın. Olabileceğinin en iyisi olması için olumlu telkinleri ve tasavvurunuzu kullanın. Herhangi bir noktada kendinizi gergin hissederseniz sahneyi zihninizden geçici olarak silin ve aynı basamağa tekrar dönmeden önce nefesinizin daha rahat ve gevşemiş olması üzerinde odaklanın.

* Daha sonra, bu basamakla ilgili tasavvurunuzda kendinizi rahat hissettiğiniz takdirde bunu gerçeğe taşıyın (eğer mümkünse bunu gevşeme seansından sonra yapmanız tercih edilir).

* îkinci basamağa geçmeden önce kendinize güven kazanana kadar ilk basamağı uygulayın, daha sonra ikinci basamakta da aynı şekilde çalışın.

* Gerçekte uygulamadan önce tasavvurunuzda o basamakta kendinizi rahat hissettiğinizi garantileyerek merdivende kendi hızınızla ilerleyin.Çok hızlı ilerlemek için bir dürtü vardır; ona karşı koyun.

* Her bir basamağı tamamladıktan sonra kendi kendinizi herhangi bir şekilde ödüllendirin.

CİNSEL SORUNLAR İÇİN HİPNOZ

* Gözlerinizi kapatın ue kendinizi huzurlu bir hipnotik duruma sokun.

* Beleninizde bütün heyecanlarınızın, arzularınızın kontrollerinin gerçekleştiği kısımda yerleştirilmiş özel bir odakla girdiğinizi haı;al edin (Beynin bu bölgesi "hipotalamus" olarak bilinir.

* Bu odada örneğin, farklı ışıklı ue renkli bilgisayarların kontrol panellerini fark edin. Cinsel arzunuzu kontrol eden ışık paneline yaklaşın.

* Bu ışık panelinin üzerinde 0'dan 10'a kadar sayılardan oluşan bir bölüm vardır. 10 numara hayli yüksek bir cinsel arzuya işaret eder Şu anda bu panelin üzerinde hangi rakamın olduğuna dikkat edin.

* Zihninize erişin ve bir üst numaraya doğru yavaşça çevirin. Bunu yaparken içinizde bir şey değiştiğinin farkına varın. Bu cinsel arzunuzdaki hafif bir artışın bilincine varışınız olabilir Alternatif olarak, arzunuzdaki bu değişme o kadar küçüktür ki, ancak bilinçaltı bir seviyede ifade edilebilir.

Cinsel arzunuzdaki artışlara, cinsel fantaziler veya hoşunuza gitmiş olan kişisel bir cinsel deneyim üzerinde durarak da yardımcı olabilirsiniz. Sembolik bir şekilde düşünmenin de faydası olabilir Örneğin, Godefroy'un (1992) önerdiği gibi cinsel enerjinizi zihninizde bir şelale veya bir ışık dalgası şeklinde görebilirsiniz. Daha sonra zihninizde üzerinde karar kıldığınız formun vücudunuzu dolaştığını ve karnınızı doldurduğunu görün. Bu enerjinin vücudunuzun bu bölümüne akmasına izin verin. Bu işi yaparken yaratıcı olun.
Sonraki numaralan çevirirken kendinize zaman verin. Yalnızca doğru zaman olduğunu hissettiğinizde yeni bir numaraya geçin, tabiî hızınızla ilerleyin.
Mutlu olduğunuz bir cinsel arzu seviyesine ulaştığınızda alıştırmayı bitirin

AĞRI GİDERMEK İÇİN HİPNOZ

*  Gözlerinizi kapatın ve kendinizi huzurlu bir hipnoz durumuna sokun.

* Rahatsızlığınızın seviyesini inceleyin ve 0'dan 10' kadar sayıların oldu-
ğu bir göstergede derecelendirin; burada 10 numara şimdiye kadar yaşamış olduğunuz en
şiddetli ayrı temsil etmektedir Şu andaki rahatsızlığınızı gösteren numaramla basın.

* Ağrınızı bir tünel şeklinde düşünün. Tünele girdiğinizde ağrının nasıl
hafifçe arttığım fark edin. Bunun bir göstergenin hareketinde yansımasını izleyin.

* Ağrınızı arttırma gücünüz olduğu gibi onu azaltabilirsiniz de. Tünel içinde yürürken uzakta bir ışık noktasını fark edin. Attığınız her adım sizi bu ışık noktasına yaklaştırıyor ve rahatlığınızı arttırıyor ve rahatsızlık göstergen izdeki numaraların uygun bir hızda düşmesini sağlıyor Göstergenin üstünde gördüğünüz sayı hissettiğiniz rahatsızlığın seviyesi olabilir.

* Tünelin sonundaki ışık çemberinin ona yaklaştıkça daha büyük ve daha parlak olmasını
sağlayın. Bu suretle gittikçe daha fazla rahatladığınızı fark edin.

* Bu tünelin ne kadar uzun veya ne kadar kısa olduğuna siz karar verebilirsiniz. Bu, ağrınızla
uğraşırken rahatsızlık seviyenizin yüksekliğine bağlıdır.

* Rahatsızlık göstergesi sizin için kabul edilebilir bir seviyeye düştüğünde (belki de 2 veya 3 numara) kendinizi daha rahat hissederek zihninizdeki tünelden dışarı çıkabilirsiniz.

* Gözlerinizi açmadan önce sizin için uygun olan bir yolla bu olumlu duyguları güçlendirmek için biraz zaman geçirin.

UYKUSUZLUK İÇİN HİPNOZ

* Gözlerinizi kapatın ve huzurlu bir hipnotik duruma girin.

* Zihninizde lüks, siyah bir perde hayal edin. Düşünceler kafanıza girdiğinde perdeyi geçmelerini ve zihninizin diğer tarafında durmalarını sağlayın. Daha sonra tekrar yumuşak ve sıcak perdeye odaklanın.

* Bugüne kadar görmüş olduğunuz en güzel bahçeyi gören bir taraça hayal edin. Bu bahçeye 10 basamakla iniliyor olsun.

*  Birkaç dakika içinde, zihninizde merdivenden aşağıya doğru saydıkça bastığınız her basamakta kendinizi daha gevşemiş ve rahat hissedebilirsiniz.

* Her 1 veya 2 saniyede bir nefes verdiğinizde basamakları 1'den 1O'a doğru kendi kendinize sayın. Gevşeme süresinde telkinleri serpiştirin.

* Merdivenin sonuna ulaştığınızda kendinizi ne kadar sakin ve huzurlu hissettiğinizi fark edin. Hayalinizde bahçeyi bütün duyularınızla inceleyin. Örneğin, çiçeklerin kokularını içinize çekerken onların farklı renklerini görebilir, güneşin sıcaklığını yüzünüzde hissedebilir, ağaçlarda kuşların şarkı söylemesini veya uzakta bir arının çiçekten çiçeğe giderken vızıldamasını duyabilirsiniz.

* Yumuşak çimene uzanın ve gökyüzüne bakın. Belki dağınık bulutları görebilirsiniz. Yumuşak bir meltemle hışırdayan yaprakların fısıltısını duyabilirsiniz. Birkaç yaprağın ağaçlardan düştüğünü fark ettiğinizde bu size gitme zamanının geldiğini hatırlatabilir.

* Bu yerdeki huzurun verdiği keyifle kendinizi rahat ve dinlendirici bir uykuya bırakın.


 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :Hipnoz Teknikleri - hipnoz nedir - hipnoz - hipnoz nasıl yapılır - hipnoz yapma - -

Yorumlar