Hayat Koçluğu

Hayat koçluğu diğer koçluklardaki gibi koçlar danışanları yalnızca sorular aracılığıyla cevapları bulmaya yönlendirir. Yaşam koçluğunda etik ve gizlilik ilkelerine bağlılık şarttır. Karşılıklı güvene dayanan bir anlaşma söz konusu olur.

Farklı farklı koçluk tanımları ve alanları olabileceği gibi kendini her alanda geliştirmiş koçların da var olduğunu söylemek gerekir. Zaten değişik koçluklar birçok ortak özelliğe sahiptir. Değişen yalnızca uzmanlık alanıdır.

Koçluk neyin, nasıl yapılması gerektiğini söylemek değildir. Karşısındaki kişi kendisi karar verecektir ancak önemli olan onu karar sürecine hazırlamak, hayatının sorumluluğunu kendi eline almasına yardımcı olmaktır. Amaç, yemeği hazırlayıp yedirmek değil onun nasıl hazırlanacağını öğretmektir.

Koçluk terapi, danışmanlık ya da öğretmenlik değildir. Koç kişinin değişim sürecine katılır, terapide ise bu uygun değildir. Terapi; çalışma, özel hayat, iş yaşamı, geçmiş ya da gelecek olarak ayrım yapmadan kişinin çözmek istediği probleme yönelir.

Koçluk, iş hayatının her geçen gün daha karmaşıklaştığı, rekabetin çalışanlar üzerinde baskı oluşturduğu ve bireyin koşuşturmaca içerisinde neredeyse kendisini unuttuğu bir ortamda önemli bir işlev yerine getirmektedir. İş yaşamında çalışanların aynı bir spor takımının oyuncuları gibi motive edilmeye, kendilerini geliştirmeleri için yönlendirilmeye ihtiyaçları vardır. Değişik ve farklı alanlarda uzmanlaşan koçlara gelecekte de daha sık olarak kişiler ve kurumlar tarafından başvurulacaktır. Her kuruma ve bireye göre özel hazırlanan, liderlik, performans ve kişisel gelişim aracı olan koçlar kaçınılmaz birer değişim lideri olacaklardır. 

Koç farklı durumlarda, farklı kişilerle çalışırken tarzını, fikirlerini değiştirebilmelidir. Her insan farklı öğrenme yöntemlerine, farklı çalışma biçimine sahiptir. Motive olunan etkenler değişim gösterebilir. Bundan dolayı da koçun yaklaşımı da farklılaşmalı ve her zaman değişime açık olmalıdır.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.
  
Hayat Koçluğu   eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için:

İzmir’deki Hayat Koçluğu eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya burayı tıklayabilirsiniz.

Antalya’daki Hayat Koçluğu eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yada 0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya burayı tıklayabilirsiniz.

Bursa’daki Hayat Koçluğu eğitimlerimiz için 0 532 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya burayı tıklayabilirsiniz.
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :hayat koçu nedir - yaşam koçu - hayat koçluğu - hayat koclugu - yaşam koçu kimdir - hayat koçu nun gizemli hayatı - yaşam koçu nasıl olunur - iş koçu -

Yorumlar