İzmir Hafıza Eğitimi

Hafıza: Gelen bilgileri var olan şemalara uydurarak kaydeden, kimi zamanda gelen uyarılara göre şemalarını değiştiren kendine özgü süreçleri olan bir sistemler bütünüdür.
 
Hafıza eğitiminin temelinde, hayali kullanmak ve hayalin yardımıyla beyne resim göndermek yatar. Hafıza resimlerle ve görüntülerle ezberler. Beyinde gerçek görme ile hayali görmenin etkisi aynıdır. Yani, hayalin göz netliğinde beyne gönderdiği resimleri, beyin, baş gözünden gelmiş zannetmekte ve saklama merkezi olan hafızada saklamaktadır. İşte hafıza eğitiminin temelinde, hayalin yardımıyla beyni aldatmak vardır. Beyni aldatabilmek için de keskin bir hayale ihtiyaç vardır.
 
Öğrenme işleminin içine beynin sağ lobunu sokmama ve sadece sol lobu kullanarak öğrenmeye çalışmaktır. Beynimizin sağ lobunu kullanmaktan maksadımız: Öğrenmede hayali devreye sokmaktır. Okumak yerine, bilgiyi seyretmek ve bilgileri anı formatında beyne göndermektir. 
 
Mesela bir filmi seyrederken, sesler beyninizin sol lobunda, görüntüler ve resimler ise beyninizin sağ lobunda işlenmektedir. İki lop dengeli bir şekilde çalıştığından dolayı sağlıklı bir öğrenme yapmaktasınız. İşte bu yüzden bir filmi seyrettiğinizde unutmazsınız, ama aynı filmin kitabını okuduğunuzda unutursunuz. Çünkü kitabı okurken beyninizin sadece sol lobu çalışır ve okuduğunuz metinler sol lopta anlaşılmaya çalışılır. Ama filmi seyrettiğinizde sesler sol lopta işlenirken, görüntüler sağ lopta işlenmekte ve bu sayede beynin iki lobu aynı anda dengeli bir şekilde çalışmaktadır. Neticede de seyredilen bir film unutulmamaktadır.

Bir şarkıyı dinlerken de aynı olay cereyan etmektedir. Şarkının sözleri sol lopta, müzik ve ritim ise sağ lopta işlenmektedir. İki lop dengeli bir şekilde çalıştığı için birkaç defa aynı şarkıyı dinlediğimizde, ezberlemeye çalışmadığımız halde şarkıyı mırıldanmaya başlarız. 
 
Bir başka sebebi de bilgilerin beynin neresinde olduğunu bilmemektir. Buna, "yer meçhuliyeti" diyoruz. Mesela, bir kalemi evinizde saklasak ve bulmanızı istesek, kalemi bulabilirsiniz. Ama kalemi oturduğunuz şehirde saklasak ve bulmanızı istesek, asla bulamazsınız. Hele Dünyada saklasak, bulmanız asla mümkün değildir. 

Aynı bunun gibi, bilgiler kalem büyüklüğündedir, beynimiz ise dünyadan daha büyüktür. Kalem büyüklüğündeki bilgiler, dünya büyüklüğündeki beyne gönderildiğinde, düşme noktası belli olmazsa, bilgiye ulaşılamaz. 

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.

İzmir Hafıza Teknikleri eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :
İzmir’deki Hafıza Teknikleri eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya burayı tıklayabilirsiniz.
 
Antalya’daki Hafıza Teknikleri eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yada 0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya burayı tıklayabilirsiniz.


Bu makale şu konularla ilgili olabilir :İzmir Hafıza Teknikleri - Hafıza Teknikleri İzmir - İzmir Hafıza Geliştirme - Hafıza Geliştirme Kursu İzmir - İzmir Fotografik Hafıza Teknikleri Sertifika - Hafıza Egzersizleri İzmir - Beyin Gücü İzmir - Nlp Teknikleriyle Hafıza Geliştirme -

Yorumlar