NLP Teknikleri - Swish Tekniği

Swish tekniği, kökeni derinde olmayan bazı davranış ve alışkanlıkların (kendine güvenmemek, tırnak yemek, sigara içmek, topluluk önünde konuşamamak vb.) iyileştirilmesinde kullanılan son derece önemli bir tekniktir.

Değiştirmek istediğiniz davranışı belirleyin. Nerede, ne zaman ve nasıl daha değişik şekilde davranmak isterdiniz?

Harekete geçirici resmi bulun. O istemediğiniz hareketi ya da davranışı yapmanızdan hemen önce zihninizde ne görüyorsunuz. Yani o hareketi başlatan resim ya da hareket ne? Çoğunlukla tırnak yeme gibi bir davranışı yaparken genellikle bilinçsizce otomatik şekilde davrandığımız için hareketin kendisini yapmak harekete geçiriciyi belirlemekte yardımcı olabilir. Harekete geçiren resimde ilgili olmaya yani resmi kendi gözlerinizden görmeye dikkat edin.

İstenilen davranışın resmini oluşturun. Hangi sonucu yaratmak istiyorsanız o değişim olmuş şekilde kendinizi zihninizde canlandırın. Bu resim size çok çekici görünene ve motive edici hale gelene kadar resimle oynayın.

Harekete geçirici resmi büyük ve parlak bir şekilde zihninizde canlandırın. İstenilen davranışın resmini ise çok küçülterek birinci resmin sağ alt köşesinde küçük siyah bir kare içinde tuttuğunuzu düşünün.

 Resimleri değiştirin. Şimdi bir anda sağ alttaki küçük resim büyük, parlak, renkli ve güçlü hale gelirken, öteki resim aynı anda hızla küçülsün, uzaklaşsın, renkleri solsun, sesler ve hisler yok olsun. Yeni resim zihninizin ekranını tamamen kaplasın. Resimler bir anda yer değiştirirken, ‘Evet !’, ‘Şimdi !’, ‘Tamam !’, ‘Değiş !’ gibi olumlu komutlar verebilirsiniz veya vücudunuzun herhangi bir yerine dokunarak çapa atabilirsiniz. Sonra gözlerinizi açın ve birkaç saniye başka bir şeye odaklanın.

Aynı işlemi 8-10 kere tekrar edin ve her defasında gözlerinizi açmayı unutmayın.

Test edin.

Gözünüzün önüne ilk harekete geçirici resmi getirin. Resimde değişiklik var mı? Eğer swish işe yaramışsa resim size soluk ya da değişmiş görünecektir.

O davranışı tekrar yapmayı deneyin. Tırnak yemek ya da sigara içmek gibi. Eğer hala onu yapmaya istek duyuyorsanız tekrar swish yapın.

 


Bu makale şu konularla ilgili olabilir :NLP Teknikleri - Swish Tekniği - nlp - nlp eğitimi -

Yorumlar