Halka Hitabet ve Etkili Konuşma

Gerçekte neredeyse tüm konuşmalarımız halka konuşmaktır -sadece dinleyici kitlesinin büyüklüğü değişir. (Dinleyici kitlesinin boyutu aslında fazla önemsenmeyebilir. Winston Churchill, yirminci yy'in en büyük hatiplerinden biridir, 10.000 kişinin kendisini dinlemeye gelmesinden etkilenmeyeceğini söyledi. "Bunun on katı asıldığımı görmek için gelecektir" diye ekledi.)
 
Halka hitabet birçok biçimde yapılabilir: bir halk konferansında geniş bir dinleyici kitlesine konuşma yapmak, kurul üyeleriyle dolu bir konferans salonuna bir öneri sunmak ya da resmi bir ortamda örneğin satış sunumlarında olduğu gibi, diğer bir kişiye hitap etmek. Sunumunuz sıkıcı olduğu ya da profesyonel olmadığı takdirde, bu size zayıf bir alkış ya da satışı kaybetmeniz olarak dönebilir. Daha da kötüsü bu topluluktaki ününüzü düşürebilir.
 
Beyaz Saraya giden yolda örneğin her iki partiden de vizyon, deneyim ve uzmanlık sahibi yetenekli insanlar, buna rağmen konuşurken geveledikleri, kekeledikleri için tökezlemiş ve düşmüşlerdir. Dolayısıyla konuşmak önemlidir. Bu çok önemlidir.
 
İyi bir sunum büyüme, tanınma ve itibar için fırsatlar sağlanabilir. Bu bağlamda etkin konuşmacılar kendilerini başkalarının tavsiye için başvurduğu uzmanlar olarak konumlandırır. Bu sebeple, ayaklarınızın üstünde güvenle durabilmek ve düşüncellerinizi açıkça ve mantıklı biçimde ifade etmek karizmanın başlıca ahenk taşlarından biridir.
 
 
 
Derleyen: Editör
 
İletişim:

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :hitabet - kalka hitabet - topluluk önünde konuşma - diksiyon -

Yorumlar