İLETİŞİM ÜSTADI


İLETİŞİM ÜSTADI DALE CARNEGİE'DEN İLETİŞİM TÜYOLARI 
Hiçbir Münakaşanın Galibi Yoktur
 Bir münakaşayı kazanmanın en iyi yolu, o münakaşaya hiç girmemektir. Uzun politika hayatım, bana bir gerçeği öğretti: 'Cahil bir adamı münakaşa yoluyla mağlup etmeye imkân yoktur.'
 Kimseye Yanlış Düşündüğünü, Yanlış Bir Şekilde Söylemeyiniz
 ‘Hiçbir zaman yüzde yüz isabetli davranamayacağınıza göre, niçin yanlış hareket ettiklerini başkalarının yüzüne vurup duruyorsunuz?
 Bir şey ispatlayacaksanız, bunu iddianızı ve niyetinizi belli etmeden yapınız. Öğreniyormuş gibi davranarak öğretiniz. Hatırlamaya çalışıyormuş gibi hatırlatınız’.
 Yanlışınızı Kabul Ediniz
 ‘Hatayı kabullenmek hatta üstlenmek aynı zamanda bir asalet işidir. Üstün bir karakterin belirtisidir.
 Yanıldığınız taktirde bunu çabuk ve kesin bir şekilde kabul ediniz.’
 İletişimde esas olan konuşarak düşünme değil, düşünerek konuşmadır.
 Hayır'ın Geri Dönüşü Zordur
 Söze doğrudan doğruya anlaşmazlık bulunan konulardan başlamayınız.  Başlangıç  noktanız  ortak düşünceleriniz olsun.                                     Muhatabınızın ilk sözlerinin 'Evet' olmasını sağlayınız.
 Muhatabınıza konuşmanın başında 'Hayır' dedirtmeniz büyük strateji hatası olacaktır.
 İnsanları değil, problemleri karşımıza almalıyız,
 Düşüncelerinizi Başkalarına Söyletebilmenizin Önemi
 Kendi fikirlerimize başkalarının fikirlerinden daha çok önem veririz. Başkalarının fikirlerini daima belirli bir direnmeyle karşılarız. Öyleyse fikrimizi kabul ettirmenin yolu nedir? Çok basit, kendi fikrimizi karşımızdakine sanki kendi fikriymiş gibi söyletebilmek.
 Karşınızdaki insana fikrin kendisine ait olduğunu düşündürünüz. Başkalarının, fikirlerinizi kendilerine mal etmelerinden kaçınmayınız.
 1. Eleştiriyi niçin kaldıramıyoruz?
 2. Yapılan eleştirilerden pay çıkarabiliyor muyuz?
 3. Eleştirmeyi biliyor muyuz?
İLETİŞİM ÜSTADI DALE CARNEGİE'DEN İLETİŞİM TÜYOLARI -2
 
Büyük Neticelerin Küçük Formülü
 Çocuklar işbirliği yapmak, bir işi birlikte başarmak fikrinden çok etkileniyorlar. Başarımı, olaya onların gözüyle bakmama borçluyum.
 Unutmayın ki karşınızdaki insan hatalı olduğunu hemen kabul etmeyecektir. Bu yüzden onu suçlamadan önce, düşüncesine kuvvet veren sebepleri anlamaya çalışmalısınız. İnsanların düşüncelerinin sebeplerini keşfederseniz. Onun şahsiyetinin anahtarını ele geçirmiş olursunuz. Kapıyı açmak kolaydır artık. Bunu sağlamak için kendinizi onun yerine koymalısınız. 'Onun yerinde olsaydım, onun şartları altında bulunsaydım, nasıl hareket ederdim acaba?
 Olayları tam bir samimiyetle başkalarının bakış açılarından da görmeye çalışınız.
 
DERLEYEN...EDİTÖR
 İletişim:[email protected]

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :iletisim - konusma - sempati - dinleme - iletişim becerilerietkili konuşma - kişisel gelişim -

Yorumlar