EFT VE KİLO

EFT VE KİLO
Aşırı duyguların ve olumsuz düşüncelerin oluşturduğu engelleri ortadan kaldırarak bizim daha sağlıklı kararlar vermemize, olaylara daha yapıcı bir şekilde yaklaşmamıza yardımcı olan bir enerji tekniğidir. Duygular doğaldır ve yaşanmalıdır. Ancak aşırı derecede hissedilen duygular bizim bazı algılar oluşturmamıza, korkular yaşamamıza ve elimizdeki imkanlar hakkında ön yargılar oluşturmamıza neden olur.  Bu düşünceler bizi sınırlar, ileriye doğru adım atmamızı, kendimizi geliştirmemizi, ve arzu ettiğimiz bir geleceği yaratmamızı engeller. Biz EFT (Duygusal Özgürlük Tekniğin)'de buna enerji blokajı deriz. Enerji blokajları belirli akupunktur noktalarına parmak ucu ile yapılan hafif vuruşlarla açılır ve bizi sınırlayan aşırı duygular ve onlara bağlı düşünceler dağılır.  EFT'nin uygulaması çok basittir ve herkes kolaylıkla EFT (Duygusal Özgürlük Tekniği) yapabilir.
Kilo vermekte EFT (Duygusal Özgürlük Tekniği)'nin rolü nedir?
Aşırı kilolarımız varsa genelde ihtiyacımız olandan daha fazla yemek yiyor ve yeterli miktarda hareket etmiyoruzdur.  Yeme alışkanlıklarımızın büyük bir bölümü (özellikle bayanlarda) duygusal bazlıdır. Yani olumsuz ya da olumlu bir duygu yaşadığımızda kendimizi ödüllendirmek, cezalandırmak veya rahatlatmak için yemeyi seçiyor olabiliriz.  Bağımlılık tedavisi uzmanı, hipnoterapist ve EFT (Duygusal Özgürlük Tekniği) uzmanı Dr. Carol Look, aşırı kilonun ve aşırı yeme alışkanlığının da bir bağımlılık olduğunu belirtiyor. Dr. Look'a göre bağımlılığın tanımında kişi rahatlama aracı olarak seçtiği nesneye  (alkol, sigara, içki, yemek, alışveriş, temizlik) karşı dirençsiz kalıyordur.  Kişi defalarca kontrolünü kaybediyor ve her kullanımda bir daha kullanmayacağına yemin ederek bu nesne ile bir problem yaşadığını aslında belirtiyordur.  Bu davranış ve bağımlılık zinciri içinde kitlenip kaldığımızda sürekli diyetler yapıp, fitness salonlarına kaydolup hepsini bir süre sonra bırakıp daha da fazla yemeye ve hiç spor yapmamaya başlıyoruz.  Burada değiştirmek istediğimiz davranış biçimi bazı inançlara, aşırı duygulara ve kalıplaşmış düşüncelere bağlıdır. Bunları kırmak için desteğe ihtiyacımız olacaktır. Bu çerçevede bakıldığında EFT (Duygusal Özgürlük Tekniği)kişilerin değiştirmek istedikleri davranışın değişmesine yardımcı olacak bir uygulamadır.  Örneğin eğer bir kişi kilo vermek istiyorsa ama ince olmak, hoş gözükmek ile ilgili utançları ve korkuları varsa kilo vermesi çok zorlaşacaktır.  Arzu edilen bedene ve sağlığa kavuşmak ile ilgili endişeler kişinin davranışını belirler.  Sen zayıfladın mı dendiğinde güzelleştiğini düşünerek, korkabilir ve aşırı yemeye başlayabilir. EFT (Duygusal Özgürlük Tekniği) ile bu aşırı duyguyu dağıttımızda kişinin kilo vermek ile ilgili utancı ve korkusu azaldığı için kilo vermek adına edinilmesi gereken sağlıklı beslenme biçimi daha kolay oluşturulur, kişi korkularından ve endişelerinden arındığı için kendine saygısı ve sevgisi artar ve kendine bakma arzusu gelişir.  Bu bağlamda EFT (Duygusal Özgürlük Tekniği) kilo verme sürecine destek verebilecek, bu süreci hızlandıracak bir araç olarak değerlendirilebilir.
 
EFT (Duygusal Özgürlük Tekniği) VE KİLO
1.Çikolata, tatlı, börek, pasta gibi yüksek kalorili, katkı maddesi fazla olan 'karşı konulmaz' yiyeceklere duyduğunuz tutkuyu azaltabilirsiniz.. Bu tutkunun azalması ile daha sağlıklı seçimleri doğal olarak yapacağınızdan olmanız gereken kiloya rahatlıkla ulaşırsınız.
2.Günlük streslerden, endişelerden daha rahat kurtulabilir ve onları yatıştırmak için edindiğiniz bu aşırı yeme alışkanlığından uzaklaşabilirsiniz.
3.Gerçek olmayan, kendi yaşadıklarınız, aileden size geçen sınırlayıcı inançlarınızdan ve yargılarınızdan kurtulabilir, kilo verebileceğinize tekrardan inancınızı kazanabilirsiniz.
4.Aşırı yemenize katkıda bulunan olumsuz beden algınızı değiştirebilir, arzu ettiğiniz bedene ulaşmak için önemli bir adım atabilirsiniz.
5.Korunmak, saklanmak için duyduğunuz aşırı ihtiyacı önce duygusal olarak dağıtabilir ve daha sonra da fiziksel olarak bedenden atabilirsiniz..ve kilo verirsiniz.
6.Aşırı yemeyi bir şartlı tepki haline getiren geçmişte yaşanmış olayların etkisini azaltabilirsiniz.
7.Gelecekte tekrar aşırı yeme isteğinin tetiklenmemesi için yaşanacak endişeleri ve olabilecek engellerin yaratacağını düşündüğünüz duyguları dindirebilirsiniz.
 
Bu makale şu konularla ilgili olabilir :eft duygusal özgürlük teknikleri - eft tedavisİ - eft nasıl uygulanır - eft duygusal özgürlük tekniği - eft nasıl uygulanır - eft uygulamaları - eft nasıl yapılır - eft yöntemi - EFT ve kilo - eft ile kilo verme -

Yorumlar